Niewykorzystywane już urządzenia wspomagają szkoły, koleje wąskotorowe i muzea kolejowe.

Niewykorzystywane już urządzenia wspomagają szkoły, koleje wąskotorowe i muzea kolejowe.

18 stycznia 2020 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Niewykorzystywane urządzenia trafiają do uczniów kolejowych kierunków, by pomagać w nauce. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspierają kształcenie przyszłych kolejarzy m.in. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 w Siedlcach. Kolejny raz przekazano tam nieużywane już na torach elementy sterowania ruchem kolejowym. Siedlecka szkoła jest jedną z ośmiu, które otrzymały sprzęt służący nauce zawodu.

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od lat współpracują ze szkołami, by zapewnić nowych pracowników dobrze przygotowanych do zawodu. Spółka wspiera m.in. praktyczne przygotowanie do pracy przyszłych kolejarzy.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. gen. Józefa Bema w Siedlcach to jedna z ośmiu placówek oświatowych, które w ostatnich latach otrzymały od PLK nieużywane urządzenia. Przekazane szkole elementy sterowania ruchem kolejowym, to sprzęt uzyskany podczas prac na torach – przy wymianie starych części na nowe. Elementy urządzeń, np. napęd zwrotnicowy mechaniczny, pomogą przyszłym automatykom sterowania ruchem kolejowym w zdobywaniu praktycznej wiedzy z budowy i konserwacji urządzeń. Taka wiedza w przyszłości ułatwi pracę. Bezpośredni kontakt uczniów ze sprzętem, ćwiczenia na prawdziwych urządzeniach, zapewni lepsze przygotowanie do zawodu.

Fot. PKP PLK

Wspierać w edukacji i kształcić kadry

Darowizna dla szkoły w Siedlcach to już kolejny etap współpracy Polskich Linii Kolejowych z tą placówką. W 2016 r. szkoła otrzymała urządzenia sterowania ruchem kolejowym, m.in. ławę dźwigniową i aparat blokowy, które do tej pory pomagają w edukacji przyszłych pracowników. Korzysta z nich blisko 300 uczniów szkoły na kierunkach kolejowych: technik transportu kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym oraz technik budownictwa kolejowego.

Z darowizn od PLK korzystają także uczniowie w innych miastach: z Zespołu Szkół im. Wł. Reymonta w Małaszewiczach, Zespołu Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu, Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Dęblinie, Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, Zespołu Szkół Ekologiczno-Transportowych w Gdyni, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy i Szkoły Podstawowej w Rzekuniu. Otrzymane przez placówki urządzenia sterowania ruchem kolejowym, urządzenia telekomunikacyjne, semafory, transformatory, zwrotnice, szyny i podkłady pozwalają lepiej przygotować uczniów do pracy na kolei. Zajęcia zawodowe prowadzone przez ekspertów PLK na prawdziwym sprzęcie stają się bardziej atrakcyjne.

Fot. PKP PLK

Wsparcie nie tylko do szkół…

PLK przekazują zbędne w bieżącej pracy elementy infrastruktury lub wyeksploatowany i niewykorzystywany sprzęt również do zainteresowanych tematycznie muzeów, stowarzyszeń i organizacji, które dalej mogą go wykorzystywać zgodnie z działalnością statutową. Od 2015 r. już 73 darowizny trafiły w różne miejsca Polski.

W 2019 r. szyny otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej „Bana”. Dzięki darowiźnie przejazdy Średzką Kolejką Wąskotorową nadal będą sprawne i bezpieczne. Pamiętające „dawną kolej” elementy z przejścia pod torami oraz wyeksploatowane wagony trafiły do Stowarzyszenia Miłośników Kolei w Jaworzynie Śląskiej, a wagon techniczno-gospodarczy, urządzenia sterowania ruchem kolejowym i pulpity sterownicze do Muzeum Parowozowni Jarocin.