Pomoc publiczna w projektach na rzecz zmniejszenia emisji hałasu przez wagony towarowe

Pomoc publiczna w projektach na rzecz zmniejszenia emisji hałasu przez wagony towarowe

10 lutego 2020 | Źródło: Centrum Unijnych Projektów Transportowych
PODZIEL SIĘ

W dniu 6 lutego 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie ministra funduszy i polityki regionalnej z 23 stycznia 2020 r. w sprawie pomocy publicznej na realizację projektów w zakresie zmniejszenia emisji hałasu przez wagony towarowe w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020 (DzU z 6 lutego 2020 r., poz. 185).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Rozporządzenie określa szczegółowe przeznaczenie, warunki i tryb udzielania pomocy publicznej na realizację projektów w zakresie zmniejszenia emisji hałasu przez wagony towarowe.

Pomoc może być udzielona:

  • przewoźnikowi kolejowemu tj. przedsiębiorcy uprawnionemu na podstawie licencji do wykonywania przewozów kolejowych lub świadczenia usługi trakcyjnej lub podmiotowi wykonującemu przewozy na infrastrukturze kolei wąskotorowej,
  • dysponentowi - podmiotowi będącemu właścicielem pojazdu kolejowego lub posiadającemu prawo do korzystania z niego jako środka transportu, wpisanego do krajowego rejestru pojazdów kolejowych

mającemu siedzibę na terytorium jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), na realizację projektu w zakresie zmniejszenia emisji hałasu przez wagony towarowe, polegającego na zastąpieniu żeliwnych wstawek hamulcowych wstawkami kompozytowymi oraz dostosowaniu pozostałych elementów wagonów towarowych do tego zastąpienia.

Jednym z warunków uzyskania pomocy publicznej na realizację projektu jest zobowiązanie przedsiębiorcy, że tabor kolejowy objęty pomocą będzie wykorzystywany wyłącznie do przewozów towarowych mających swój początek lub koniec na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przebiegających przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Podmiotem udzielającym pomocy jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Wysokość pomocy, o którą ubiega się przedsiębiorca, nie może być wyższa niż kwota niezbędna do pokrycia różnicy kosztów między pierwszym dostosowaniem wagonu towarowego do zamontowania i zamontowaniem w nim kompozytowych wstawek hamulcowych a kosztem wyposażenia wagonu towarowego w żeliwne wstawki hamulcowe.

CUPT, w terminie 21dni roboczych od dnia otrzymania wniosku spełniającego wymagania poinformuje przedsiębiorcę ubiegającego się o udzielenie pomocy, czy projekt, którego dotyczy wniosek wstępnie, z zastrzeżeniem dalszej szczegółowej oceny projektu, kwalifikuje się do otrzymania pomocy. Wybór projektu do dofinansowania nastapi w trybie konkursowym.