Budimex pracuje nad samonaprawiającą się nawierzchnią dróg.

Budimex pracuje nad samonaprawiającą się nawierzchnią dróg.

04 marca 2020 | Źródło: Budimex
PODZIEL SIĘ

Większa wytrzymałość oraz dłuższa trwałość nawierzchni asfaltowej – to główne cele rozpoczynającego się właśnie projektu SeHePa, realizowanego przez Budimex we współpracy z Politechniką Warszawską. Opracowane technologie, oparte na działaniu innowacyjnych mikrokapsułek w mieszankach mineralno-asfaltowych będą stosowane na budowach realizowanych przez spółkę.

  • Spółka rozpoczyna badania nad samonaprawialnymi (eng. self-healing) mieszankami mineralno-asfaltowymi
  • Partnerem naukowym Budimeksu jest Politechnika Warszawska
  • Projekt jest współfinansowany ze środków krajowych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  • Prace badawcze potrwają do grudnia 2022 roku
Fot. Budimex

Głównym założeniem projektu jest opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania inteligentnego dodatku do asfaltu drogowego. Podczas codziennej eksploatacji nawierzchni drogowej będzie on znajdował się w stanie uśpionym, uaktywniając się jedynie w wyniku pojawienia się uszkodzeń oraz powodując ich naprawę. Zatrzymanie rozwoju mikropęknięć w mieszance mineralno-asfaltowej zahamuje powstawanie większych problemów - makropęknięć, pojawiających się naturalnie i wywołanych ruchem pojazdów lub zmianami temperatury. W ramach tego innowacyjnego projektu zostanie opracowana, a następnie wdrożona technologia oparta na działaniu tzw. mikrokapsułek, która zwiększy trwałość
oraz czas eksploatacji budowanych dróg.

- Mechaniczną degradację nawierzchni można znacznie ograniczyć poprzez uszlachetnienie mieszanek mineralno-asfaltowych. Jednym z nowatorskich rozwiązań na tym polu jest zastosowanie tzw. mikrokapsułek zbudowanych ze sztywnej otoczki, wypełnionej płynnym środkiem do naprawy mikropęknięć w asfalcie. Materiał ten jest absolutną nowością w branży drogowej, niestosowaną dotąd w Polsce – mówi Dariusz Blocher,  Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

Podczas badań testowane będą różnego rodzaju mikrokapsułki, m.in. o rozmaitych wielkościach, grubościach ścianek, wykonane z różnych materiałów i zawierających wypełnienie ze środkami naprawczymi.

W ramach działań planowane są nie tylko badania laboratoryjne, ale również wykonanie odcinków testowych w celu potwierdzenia właściwości opracowanej technologii.

  • Projekt jest współfinansowany ze środków krajowych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
  • Wartość projektu: 4 020 928,27 PLN
  • Kwota dofinansowania: 2 588 343,21 PLN

Budimex, jako lider branży budowlanej, zwraca szczególną uwagę na edukację i kooperację w zakresie innowacyjności, prowadząc pionierskie projekty rozwojowe.  Dzięki współpracy z jednostkami badawczymi firma otrzymuje dostęp do nowych technologii i wiedzy, wykorzystywanej w realizowanych inwestycjach.