Kobiety w Kolejach Mazowieckich

Kobiety w Kolejach Mazowieckich

05 marca 2020 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Dyżurne ruchu, dyspozytorki, zwrotnicze… Teraz czas na maszynistki!

Wśród osób wykonujących zawód maszynisty kobiety są rzadkością. Czy ten trend zacznie się odwracać? W Kolejach Mazowieckich pojawiły się pionierki - to Gabriela Karaś i Marta Kucharska. Obie są obecnie w trakcie kursu na świadectwo maszynisty.

Fot. Koleje Mazowieckie

Gabriela Karaś to pierwsza kobieta w historii przewoźnika, która zdecydowała się na szkolenie na maszynistkę.

- Chciałabym, by za mną poszły inne dziewczyny, które czują w sobie pasję do kolei. Chcę im pokazać, że można. Przyznam, że na początku wszystko było dla mnie trudne, ale z czasem, kiedy nabywam coraz więcej wiedzy, udaje mi się tę wiedzę uporządkować i oswoić. Czuję się coraz pewniej. Na kursie od początku mówiono nam, że będzie na nas spoczywać duża odpowiedzialność i my tę odpowiedzialność z pełną świadomością na siebie bierzemy  – mówi Gabriela Karaś.

Gabriela Karaś jest już na etapie jazd w kabinie z maszynistą. To czas, kiedy kursant przygląda się temu, jak w praktyce wygląda prowadzenie pojazdu kolejowego. Już wkrótce pani Gabriela sama usiądzie za sterami, a maszynista będzie oceniał to, jak przyszła maszynistka sprawdza się za pulpitem.

Marta Kucharska jeszcze jest na etapie szkolenia, kiedy przyszły maszynista poznaje swój zawód od strony warsztatu.

Fot. Koleje Mazowieckie

- W mojej rodzinie kolej była od zawsze. Tata jest maszynistą, odkąd pamiętam, brat jest maszynistą od sześciu lat. Początkowo myślałam, że spróbuję swoich sił jako kierowniczka pociągu, ale czułam, że to nie do końca to. Porozmawiałam z bratem i zdecydowałam się na kurs na maszynistę. Tacie powiedziałam o wszystkim, kiedy dostałam skierowanie na badania. Na początku się przeraził, ale później oswoił się z tą myślą i teraz jest ze mnie dumny. Nie ukrywam, że kiedy dowiedziałam się, że jest już jedna dziewczyna – Gabrysia – to mnie jeszcze umocniło w mojej decyzji – przyznaje Marta Kucharska.

Żeńską część Kolei Mazowieckich stanowi w sumie 905 pań. To prawie 1/3 pracowników Kolei Mazowieckich. Wykonują różną pracę: są kierowniczkami pociągu, dyspozytorkami, dyżurnymi ruchu, zwrotniczymi, kasjerkami, informatorkami, pracują w zespołach naprawczych i szkoleniowych, wykonują prace biurowe oraz przy utrzymaniu taboru. Niczym słynna kobieta pracująca z „Czterdziestolatka”, w którą wcieliła się niezapomniana Irena Kwiatkowska, „żadnej pracy się nie boją”.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koleje Białoruskie w ciągu 2 miesięcy tego roku przewiozły około 10,5 miliona pasażerów Koleje Białoruskie w ciągu 2 miesięcy tego roku przewiozły około 10,5 miliona pasażerów
Następny artykuł Poczta Polska dostarczy 15 mln ulotek dotyczących koronawirusa do wszystkich gospodarstw domowych Poczta Polska dostarczy 15 mln ulotek dotyczących koronawirusa do wszystkich gospodarstw domowych