Druga umowa na projekt i budowę A2 z Mińska Mazowieckiego do Siedlec podpisana

Druga umowa na projekt i budowę A2 z Mińska Mazowieckiego do Siedlec podpisana

07 kwietnia 2020 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury / GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała 7 kwietnia 2020 r. umowę na zaprojektowanie i budowę 12,5 km odcinka autostrady A2 pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachód.

Fot. GDDKiA

- Kolejny odcinek autostrady A2 wchodzi w fazę realizacji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Siedlec, to dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy poruszają się po Polsce w osi wschód-zachód. W bieżącym Programie Budowy Dróg Krajowych zbudujemy autostradę A2 do Białej Podlaskiej. Inwestycje publiczne, inwestycje w infrastrukturę są kołem zamachowym gospodarki, dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby prowadzić je sprawnie i zgodnie z harmonogramami – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Infografika: Ministerstwo Infrastruktury

Wykonawcą inwestycji jest firma Polaqua. Umowa o wartości ok. 559,2 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 36 miesięcy, przy czym w okresie do 10 miesięcy od zawarcia umowy wykonawca ma obowiązek złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Zakończenie wszystkich prac przewidywane jest jesienią 2023 r.

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa po nowym śladzie 12,5 km odcinka autostrady o przekroju dwujezdniowym, z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę trzeciego pasa ruchu w przyszłości. Wybudowane zostaną węzły Gręzów i Siedlce Zachód (Swoboda). Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska (np. ekrany akustyczne) i bezpieczeństwa ruchu drogowego (np. bariery energochłonne).

Xródło: GDDKiA

A2 na wschód od Warszawy

Na wschód od Warszawy w realizacji znajdują się już dwa odcinki autostrady A2 o łącznej długości 14,8 km: od węzła Lubelska do węzła Konik oraz od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Koszt realizacji obu odcinków to 764,3 mln zł. Planowany termin udostępnienia drogi kierowcom to III kw. 2020 r.

5 marca 2020 r. GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę odcinka autostrady A2 o długości 12 km pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r.

Fot. GDDKiA

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych etapów autostrady A2 od obwodnicy Mińska Mazowieckiego do granicy z Białorusią. Prace nad koncepcją programową dla odcinków od Siedlec przez Białą Podlaską do granicy państwa, o łącznej długości 95,5 km, zakończą się wiosną 2020 r.

Kalendarium A2 Gręzów - Siedlce Zachód (Swoboda)

  • 4 października 2019 r. - ogłoszenie przetargu w formule „Projektuj i buduj”
  • 10 stycznia 2020 r. - otwarcie ofert
  • 3 lutego 2020 r. - wybór najkorzystniejszej oferty
  • 7 kwietnia 2020 r. - podpisanie umowy