Statystyki przewozów towarowych w marcu 2020 r.

Statystyki przewozów towarowych w marcu 2020 r.

29 kwietnia 2020 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

Niemal 19,3 mln ton ładunków przewiozła kolej w marcu tego roku. O ile w transporcie pasażerskim, z wiadomych względów dostrzegalne są efekty koronawirusa, o tyle w transporcie towarów wyniki za marzec były lepsze niż w styczniu i lutym br.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Kolej przewiozła w marcu blisko 19,3 mln ton ładunków. Jest to najlepszy miesięczny wynik w pierwszym kwartale. Praca przewozowa wyniosła 4,4 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna wyniosła 6,4 mln pociągokilometrów. Wartości te w porównaniu z ubiegłym rokiem są mniejsze odpowiednio o 9,8%, 14,3% oraz 15,2%.

Dane eksploatacyjne. Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

- Dobry wynik w marcu w porównaniu ze styczniem i lutym wskazuje, że sytuacja związana z epidemią SARS-CoV-2 ma mniejszy wpływu na ruch towarowy niż na przewóz pasażerów. Istotny jest tu brak ograniczeń w prowadzeniu ruchu pociągów towarowych w komunikacji międzynarodowej. Z informacji docierających z rynku wynika, że obserwowane jest zmniejszenie przewozów w segmentach związanych z towarami wysoko przetworzonymi czy z branżą motoryzacyjną. Jednak w tym szczególnym okresie, cześć przewoźników odnotowała wzrosty realizowanych przewozów - komentuje wyniki przewozowe dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Wartości dla pierwszego kwartału w przewozach towarowych to 54,2 mln ton przewiezionych ładunków, 12,5 mld tonokilometrów i 18, 3 mln pociągokilometrów. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. oznacza to spadki odpowiednio o 9,7%, 12,5% oraz 11,4%.