Niższe opłaty za światło w Porcie Koper

Niższe opłaty za światło w Porcie Koper

04 maja 2020 | Źródło: Port Koper
PODZIEL SIĘ

Ministerstwo Infrastruktury Słowenii, z inicjatywy Luki Koper i Słoweńskiego Stowarzyszenia Agentów Statków i Frachtów, przyjęło obniżkę o 50% opłat za światło w Porcie Koper.

Fot. Port Koper

Tego rodzaju opłaty są pokrywane przez armatora, który wpływa do portu lub kotwiczy na wodach terytorialnych Słowenii. Zgodnie z przepisami dotyczącymi opłat świetlnych opłaty za przybycie jednorazowe i miesięczne są zmniejszane o 50% od 1 maja 2020 r. do 30 września 2020 r. Ponadto Ministerstwo zmieniło przepisy w części odnoszącej się do rodzaju statku. Statki są teraz klasyfikowane jako kontenerowe, RO-RO, pasażerskie lub inne statki towarowe, jak określono w Przepisach. Armator ma również możliwość podjęcia decyzji, czy uiścić należność tylko za jeden przylot, a nie tylko na okres jednego miesiąca lub roku, jak miało to miejsce przed zmianą.

W połowie kwietnia Ministerstwo Infrastruktury tymczasowo (do 30 września 2020 r.) zmniejszyło również o połowę kwotę opłat portowych dla statków towarowych i zapewniło zwolnienie dla statków pasażerskich. W czasach, gdy sektor logistyczny zmaga się z konsekwencjami pandemii, oba środki są mile widziane w utrzymaniu konkurencyjności szlaku transportowego przez port Koper.