Port Koper bliski powiększenia terminala kontenerowego

Port Koper bliski powiększenia terminala kontenerowego

20 maja 2020 | Źródło: Port Koper
PODZIEL SIĘ

Wybór wykonawcy budowy przedłużenia terminalu kontenerowego stał się prawomocny. Wybrana firma Kolektor wraz z partnerami Grafist i Adriaing rozpocznie prace przygotowawcze natychmiast po podpisaniu umowy, a rozpoczęcie prac planowane jest tego lata.

Fot. Port Koper

Przedłużenie Mola I wiąże się z budową dodatkowych 98,5 metra nabrzeża i 24,830 m2 sąsiadujących ze sobą powierzchni do piętrzenia kontenerów. Cała konstrukcja będzie spoczywała na 770 stalowych słupach, każdy o długości 65 metrów. Prace budowlane będą postępować zgodnie z pozwoleniem środowiskowym, w godzinach od 07.00 do 18.00. Nabrzeże ma zostać ukończone do marca 2021 r., a obszary układania mają zostać ukończone do października 2022 r.

Całkowita długość nabrzeża terminalu kontenerowego zostanie przedłużona do 695 metrów. Obecnie trwa procedura zamówień publicznych na zakup dwóch super-dźwigów super-post-panamax najnowszej generacji.

Źródło: Port Koper

„Po zakończeniu prac terminal kontenerowy będzie miał pojemność 1,3 miliona TEU rocznie, ale dzięki optymalizacji procesów w terminalu zwiększymy go do 1,5 miliona TEU. Zapewni to długoterminową konkurencyjność naszego najważniejszego terminalu ”- zapewnia prezes zarządu Luki Koper, Dimitrij Zadel, który, kiedy objął stanowisko w grudniu 2017 r., musiał zmierzyć się z miejscowymi przeciwnikami tego projektu. Ze względu na obawy lokalnej społeczności dotyczące wpływu powiększenia terminalu kontenerowego na warunki życia w starej części miasta, projekt nie mógł uzyskać pozwolenia środowiskowego. Dopiero podpisanie umowy w sprawie środków łagodzących między Łuką Koper a gminą Koper w lipcu 2018 r. pozwoliło uzyskać pozwolenie na budowę i przeprowadzić pierwszą fazę projektu, tj. instalację próbnych słupów.

Luka Koper uzyskała również europejskie finansowanie tej inwestycji, o wartości 45,6 mln euro, w ramach projektu NAPA4CORE (instrument „Łącząc Europę”).