Koronawirus łagodnieje, utrudnienia infrastrukturalne pozostają. Wakacyjny rozkład jazdy ŁKA

Koronawirus łagodnieje, utrudnienia infrastrukturalne pozostają. Wakacyjny rozkład jazdy ŁKA

12 czerwca 2020 | Źródło: Łódzka Kolej Aglomeracyjna
PODZIEL SIĘ

Od niedzieli 14 czerwca zacznie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu pociągów Łódziej Kolei Aglomeracyjnej. 
W związku ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną w kraju, możliwe jest przywracanie kolejnych połączeń kolejowych. Do rozkładu powróci 50 pociągów, co pozwoli na uruchomienie 179 połączeń. W dalszym ciągu jednak będą występowały poważne utrudnienia związane z modernizacją infrastruktury i wiążące się z nimi wprowadzanie Zastępczej Komunikacji Autobusowej.

Fot. Łódzka Kolej Aglemeracyjna

W pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej cały czas prowadzony jest wzmożony program sprzątania i dezynfekcji pojazdów (o 100 % zwiększono ilość czyszczeń, z 3 do 6-7 na dobę),  przede wszystkim tych elementów, które narażone są na bezpośredni kontakt z pasażerami, tj. przycisków otwierania drzwi, poręczy, uchwytów, klamek do kabin WC. Wszystkie pociągi wyposażone zostały w jeden system ogrzewania/klimatyzacji, który posiada czujniki CO2, zapewniające właściwą wymianę powietrza. Czujniki CO2 nadzorują jakość powietrza i zapewniają jego właściwe parametry w przedziale pasażerskim i układzie klimatyzacji. Czyli im więcej pasażerów (więcej CO2) tym intensywniej system prowadzi wymianę powietrza wysysając je z wnętrza pojazdu i wtłaczając świeże powietrze z zewnątrz. W układzie klimatyzacji stosowany jest szereg filtrów, które wymieniane są co 90 dni, a nie tylko sezonowo. Każdy człon pojazdu wyposażony jest w klimatyzator, tak więc nie ma ryzyka mieszania się mas powietrza w kanałach pomiędzy członami pojazdu. Stosowane filtry i środki w układach klimatyzacji uniemożliwiają  gromadzenie się i przemieszczanie drobnoustrojów. 

Dzięki zniesieniu części ograniczeń komunikacyjnych, możliwe jest już wykorzystywanie w pociągach ŁKA 50 % wszystkich miejsc. 

Niestety, niektóre ograniczenia i  utrudnienia w połączeniach nadal pozostają. Trwające prace remontowo – modernizacyjne w znaczący sposób ograniczają wolną zdolność przepustową linii kolejowych na węźle łódzkim i uniemożliwiają uruchomienie większej liczby połączeń. Aby zminimalizować utrudnienia i ułatwić pasażerom podróż ŁKA wprowadzi Zastępczą Komunikację Autobusową.

Fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy.

Linia kutnowska i obwodowa

W związku z kontynuacją prac modernizacyjnych na stacji Kutno – wszystkie pociągi będą kończyć i rozpoczynać bieg na stacji Witonia. Zamknięcie toru nr 1 i 2 na przemian na odcinku Zgierz – Łódź Kaliska oraz częściowe zamknięcie stacji Łódź Żabieniec i Zgierz spowoduje znaczne ograniczenie przepustowości linii nr 15 na ww. odcinku,  czego skutkiem będzie uruchomienie Zastępczej Komunikacji Autobusowej za wybrane pociągi, na odcinku Łódź Kaliska – Zgierz.
Wychodząc na przeciw oczekiwaniom podróżnych przewoźnik postanowił, że o godzinie 15:22 zamiast 3 odrębnych pociągów odjedzie jeden potrójny w relacji Łódź Widzew – Kutno – Łowicz i Sieradz. Składy będą rozłączane na stacjach Łódź Kaliska i Zgierz. Dzięki temu nie będzie odwołane żadne z połączeń.

Od 1 lipca br. spółka Polregio kończy obsługiwanie linii kutnowskiej. Aby wypełnić luki w połączeniach, wybrane pociągi będą miały zmieniony harmonogram kursowania na codzienny.

Linia sieradzka

Kontynuacja prac modernizacyjnych na linii sieradzkiej powoduje, utrzymanie Zastępczej Komunikacji Autobusowej (ZKA) za poszczególne pociągi na odcinku Łódź Kaliska – Łask – Łódź Kaliska. Pomimo tych utrudnień  liczba pociągów kursujących w całej relacji do i z Sieradza pozostaje na poziomie 10.  

Linia łowicka

Kontynuacja  modernizacji stacji Łowicz Główny spowoduje zmiany godzin odjazdów i przyjazdów pociągów. 
Na odcinku Łowicz Przedmieście – Łowicz Główny za wszystkie pociągi pojadą autobusy zastępcze, co umożliwi Zarządcy Infrastruktury sprawne prowadzenie planowych i awaryjnych prac modernizacyjnych,
Od 17 do 28 sierpnia, ze względu na przebudowę stacji Zgierz i roboty na odcinku Zgierz – Glinnik, zostanie wprowadzona Zastępcza Komunikacja Autobusowa:

  • za wszystkie pociągi kursujące  na odcinku Zgierz – Łowicz – Zgierz,
  • za wybrane pociągi kursujące na odcinku Łódź Kaliska – Łowicz Główny.

Linia Skierniewice – Łowicz - Kutno

Ze względu na prowadzoną modernizację na odcinku Bełchów – Łowicz oraz całkowitą przebudowę linii na wjeździe do stacji Łowicz Główny, poszczególne pociągi kursujące w relacji Skierniewice – Łowicz Główny – Kutno -  Skierniewice zostaną zastąpione Zastępczą Komunikacją Autobusową, na części lub całości trasy. 
Aby zminimalizować utrudnienia, godziny kursowania autobusów zostały ustalone z uwzględnieniem wniosków podróżnych. ZKA przewiduje dodatkowe postoje w Sierakowicach k/Skierniewic i Mokrej. 

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Ze względu na całkowitą przebudowę stacji Zgierz zmieniły się godziny kursowania wszystkich pociągów ŁKA. W celu zmniejszenia utrudnień wyznaczone zostały postoje w wybranych pociągach IC na stacjach Łódź Stoki, Marysin i Arturówek. 

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Brak odpowiedniej liczby krawędzi peronowych na stacji Koluszki oraz przerwa w ruchu na łącznicy pomiędzy Żakowicami Płd. a stacją Słotwiny, spowodowały zmianę godzin kursowania niektórych pociągów. 
Uwzględniono wnioski podróżnych i uruchomiono pociągi w relacji Łódź Fabryczna – Skierniewice po godzinie 7:00 i 11:00.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki

Po godzinie 6:00 z Łodzi Fabrycznej odjedzie podwójny skład relacji Łódź – Skierniewice/Tomaszów Mazowiecki z rozłączaniem na stacji Koluszki. 

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

Utrzymanych  zostanie 7 par pociągów ŁKA Sprinter. Natomiast zmianie ulegną godziny ich odjazdów, ze względu na uruchomienie dodatkowych pociągów IC do/z Kołobrzegu, Słupska oraz Gdyni. Pociągi ŁKA Sprinter będą nadal najtańsze i najszybsze na tej trasie pokonując odcinek z Łodzi do Warszawy nawet w 61 minut.