Nareszcie. Kolej przystanęła w Przyszowicach!

Nareszcie. Kolej przystanęła w Przyszowicach!

17 czerwca 2020 | Źródło: "Kolej na Knurów"
PODZIEL SIĘ

Mieszkańcy Przyszowic od 20 lat czekali na powrót połączeń kolejowych. W minioną niedzielę ponownie w Gminie Gierałtowice zatrzymał się pociąg pasażerski. Dzięki udanej współpracy Kolej na Knurów z Kolejami Śląskimi oraz Gminą Gierałtowice udało się zrobić coś naprawdę wyjątkowego. Perony w Przyszowicach ponownie się zapełniły – być może nigdy nie było na nich tak wielu chętnych osób na przejazd, jak w dniu 14.06.2020. Ten dzień będziemy długo pamiętać, pewnie tak długo jak uruchomienie pierwszego (po 18 latach) pociągu do Knurowa w 2018roku.

Fot. Kolej na Knurów

Starania Stowarzyszenia "Kolej na Knurów" o możliwość postoju pociągu w Przyszowicach rozpoczęły się latem 2019 roku. Wielu mieszkańców gminy zadawało pytanie czy możliwe jest odbudowanie istniejących peronów w Przyszowicach. „Przecież pociąg jedzie przez centrum Przyszowic” mówili.

To dało organizacji impuls do tego aby spróbować – i udało się. Wszyscy z optymizmem podeszli do sprawy. W pierwszym dniu udało się zorganizować dodatkowe atrakcje dla podróżnych, a Koleje Śląskie i Restauracja Parkowa z Przyszowic przygotowały specjalne oferty dla podróżnych pociągu. Stworzenie oferty łączonej zachęciło fanów jedzenia do podróży koleją, a podróżnych do odwiedzenia restauracji i skorzystania z promocji. W niedzielę, wszyscy mieli okazję wysłuchania „Opowieści kolejowych z Przyszowic” w których Pani Monika Organiściok opowiedziała o tym jak było kiedyś na kolei, jak się podróżowało, jak spędzało się czas podczas podróży. Gmina Gierałtowice i Koleje Śląskie przekazały nagrody do konkursów, które rozeszły się jak świeże bułeczki – nie spodziewano się tak dużego zainteresowania.

Fot. "Kolej na Knurów"

Niedziela była wyjątkowym dniem dla całej linii kolejowej 149. Mieszkańcy pokazali kolejny raz, że jest tutaj niewykorzystany potencjał. Ludzie pragną kolei, ludzie jej potrzebują i mogliśmy to zobaczyć właśnie w minioną niedzielę. Ilość chętnych osób zaskoczyła wszystkich.

Mimo przygotowanej specjalnej oferty na bilety za 1zł z Przyszowic znaleźli się chętni aby pojechać z Knurowa do Przyszowic wieczorem płacąc za bilet standardową stawkę. „Kolej to atrakcja dla dzieci”, „kolej to wygoda”, „Jaki nowoczesny ten pociąg” takie komentarze padały od jadących pociągiem. Wszyscy byli zadowoleni!

Warto nadmienić, że rano do Przyszowic przyjechało dwóch podróżnych z rowerami , a wieczorem dwie osoby pojechały do Gliwic.

Takie widoki cieszą – pokazują, że warto promować transport kolejowy, że to ma sens.

Niebawem czeka Stowarzyszenie kolejne wyzwanie – po 30 latach w Knurowie zatrzyma się pociąg dalekobieżny nad morze. Dla większości Knurowian to niespotykana dotychczas szansa na komfortowy wyjazd z miasta na wakacje czy weekendowy wypad ze znajomymi.

Wszyscy wierzą, że to dopiero początek dobrych zmian na linii kolejowej 149 której serce bije w Knurowie.