Pierwszy pociąg z samochodami Jaguar Land Rover przybył do portu Koper

Pierwszy pociąg z samochodami Jaguar Land Rover przybył do portu Koper

22 czerwca 2020 | Źródło: Port Koper
PODZIEL SIĘ

Pierwsza przesyłka kolejowa z zakładu w Nitrze na Słowacji. Pociąg załadowany pierwszą partią 198 samochodów wyprodukowanych przez Jaguar Land Rover (JLR) przyjechał dziś, 22 czerwca 2020 r., do terminalu Car & RO-RO Koper, co stanowi ważny krok we współpracy między Luka Koper i JLR.

Fot. Port Koper

JLR wysyła samochody przez Koper od 2017 roku, kiedy zaczęli współpracować ze swoim partnerskim zakładem produkcyjnym w Grazu w Austrii. Od momentu otwarcia własnego zakładu produkcyjnego w Nitrze na Słowacji w październiku 2018 r. wielkość eksportu zamorskiego rośnie. Oprócz regularnych przewozów transportem drogowym samochody przybywają również z Nitry pociągiem. JLR wybrał trasę logistyczną przez Port Koper ze względu na dobre doświadczenia związane z transportem wysokiej klasy aut i rozległą siecią usług przewozu samochodów w rejonie Morza Śródziemnego i Azji. Przywożone do portu auta są w większości eksportowane do Chin za pośrednictwem cotygodniowej usługi MOL, podczas gdy w rejon Morza Śródziemnego - głównie do Grecji, Egiptu, Izraela, Turcji i Cypru - przy udziale  cotygodniowych usług Intra-Med pod nazwą Koper.

Fot. Port Koper

W pierwszych trzech miesiącach 2020 r. przez port Koper odprawiono 162,722 sztuk co stanowi 4-procentowy spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 r. Jednak działalność inwestycyjna portu jest w pełni kontynuowana. W ostatnich miesiącach zakończono dwie duże inwestycje: nowy dedykowany dostęp do terminalu kolejowego i nowe miejsce do cumowania RO-RO, a budowa dodatkowego garażu dla 6.000 jednostek przebiega zgodnie z planem. Według rankingu publikowanego co roku przez Automotive Logistics - Finished Vehicle Logistics, Koper klasyfikowany jest w 2019 roku jako siódmy co do wielkości port samochodowy w Europie i trzeci w basenie Morza Śródziemnego.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Fracht FWO Polska: Dziesiątki kontenerów z meblami ze Szczecina do Arabii Saudyjskiej Fracht FWO Polska: Dziesiątki kontenerów z meblami ze Szczecina do Arabii Saudyjskiej
Następny artykuł PKP S.A. zaprezentowała wizualizację nowego dworca Olsztyn Główny. PKP S.A. zaprezentowała wizualizację nowego dworca Olsztyn Główny.