Koleje Dolnośląskie i Elf2

Koleje Dolnośląskie i Elf2

01 lipca 2020 | Źródło: Pesa Bydgoszcz
PODZIEL SIĘ

Jak informowaliśmy wczoraj Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły przetarg na dostawę nowych pociągów. Spółka zdecydowała się na zakup pięciu nowych składów elektrycznych za ponad 145 mln złotych. Decyzją zarządu spółka przyjęła ofertę złożoną przez bydgoską PESĘ. PESA zaoferowała Kolejom Dolnośląskim elektryczny zespół trakcyjny Elf2 , czyli ezt nowej generacji, eksploatowany w tej chwili między innymi przez Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie oraz Przewozy Regionalne w województwach Podkarpackim i Kujawsko Pomorskim. 

Wizualizacja: Pesa Bydgoszcz

Pojazd zaoferowany Kolejom Dolnośląskim będzie miał pięć członów, 90,5 metra długości i będzie mógł zabrać jednorazowo ponad 540 pasażerów, w tym 251 na miejscach siedzących.  Podróżujący będą mieli do dyspozycji strefę malucha, dwie toalety spełniające normy TSI/PRM, gniazda 230V i USB, Wi-Fi, defibrylator AED, 8 miejsc dla rowerów.

ELf2 dla KD zostanie wyposażony w nowoczesne systemy sterowania, w tym ETCS poziomu 2. Będzie miał również drzwi kabiny maszynisty.

- „ Bardzo nas cieszy decyzja Kolei Dolnośląskich, jestem przekonany, że będą tak zadowolone z Elfów2 jak inni przewoźnicy, a zapewniam, że Pesa zrobi wszystko , by zachęcić  KD do skorzystania z opcji i zamówienia kolejnych pojazdów .” - powiedział po rozstrzygnięciu przetargu  Maciej Maciejewski, Dyrektor Sprzedaży Rynku Kolejowego Pesa Bydgoszcz.

Wizualizacja: Pesa Bydgoszcz

Pesa wyprodukowała do tej pory ponad 180 elektrycznych zespołów trakcyjnych, które są eksploatowane w większości polskich regionów. W ostatnim czasie spółka zakończyła dostawy Elf2 dla Kolei Śląskich, a w tej chwili realizuje zamówienia ezt dla Kolei Małopolskich, Kolei Wielkopolskich i czeskiego prywatnego przewoźnika Regio Jet. 

Poza elektrycznymi zespołami trakcyjnymi spółka realizuje produkcję i dostawy kolejnych pojazdów dla Kijowa, Sofii, Gdańska, Tramwajów Śląskich i Częstochowy. Od kwietnia Pesa przekazała kolejne 11 pociągów do Niemiec, a dostawy dla DB mają zakończyć się we wrześniu.  Do Włoch wyjechały już 4 z 14 zamówionych dodatkowo przez Trenitalia pojazdów  ATR220Tr. Pod koniec maja dostarczono czwarty pojazd zamówiony przez Kolej Białoruską. W ostatnim czasie Pesa podpisała umowę na dostawę 16 tramwajów dla miasta Jassy w Rumunii, przedstawiła także najlepszą ofertę w przetargu na dostawę kolejnych tramwajów dla Torunia.