Lokomotywy TRAXX w pociągach towarowych ČD Cargo

Lokomotywy TRAXX w pociągach towarowych ČD Cargo

05 lipca 2020 | Źródło: ČD Cargo / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

2 lipca 2020 r. pierwszy raz w historii lokomotywa TRAXX 388,002 prowadziła regularny pociąg towarowy ČD Cargo. Był to przejazd  Pn 62012/62013 Ostrava - Česká Třebová - Ostrava realizowany w ramach próbnej operacji na liniach czeskiego zarządcy sieci kolejowej.

Fot. Martin Padalík / ČD Cargo

W niedalekiej przyszłości lolokomotywy TRAXX 388,001, będą regularnie pojawiać się w pociągach ze zrębkami jadącymi z Planá u Mariánských Lázní i z Havlíčkův Brod do Hněvice.

Fot. Petr Kadeřávek /  ČD Cargo

W drugiej połowie sierpnia niektóre lokomotywy zostaną wykorzystane w tzw. Zachodnich Ekspresach Kolei Czeskich. Nowe lokomotywy TRAXX w ramach testów muszą również przejechać 10 000 km prowadząc pociągi pasażerskie.

Lokomotywy Traxx MS3 otrzymały w ČD Cargo oznaczenie serii 388. ČD Cargo  jest pierwszym czeskim odbiorcą tej generacji pojazdów Bombardiera. Traxx MS3 jest najnowocześniejszą lokomotywą we flocie tego przewoźnika. Lokomotywy trafiły do Czech w ramach umowy ramowej podpisanej w sierpniu 2018 roku. Pierwsze zamówienie obejmowało 10 egzemplarzy, jednak umowa ramowa daje możliwość zakupu aż pięćdziesięciu Traxxów. Pierwszy egzemplarz dotarł pod koniec ubiegłego roku.

Lokomotywa TRAXX MS3 jest lokomotywą wielosystemową z funkcją Last Mile, która umożliwia jej eksploatowanie na niezelektryfikowanych odcinkach torów znajdujących się w portach lub terminalach towarowych. Została wyposażona także w najnowszą wersję europejskiego systemu sterowania.