95306 „Port cyfrowy” od lipca stosowany w Chinach na kolei

95306 „Port cyfrowy” od lipca stosowany w Chinach na kolei

14 lipca 2020 | Źródło: Koleje Chińskie
PODZIEL SIĘ

Od 1 lipca 2020r, po miesiącach pilotażu system „cyfrowego portu” 95306 został formalnie oddany do użytku na wszystkich kolejowych stacjach towarowych w Chinach. Wszystkie zainteresowane strony międzynarodowego kolejowego ruchu tranzytowego mogą skorzystać z tego systemu w zakresie udostępniania danych online, szybkiej deklaracji i zapytań oraz automatycznego tłumaczenia informacji chińskiej i zagranicznej.

Fot. Koleje Chińskie

System sprawi, że międzynarodowy kolejowy transport tranzytowy będzie bardziej wydajny i wygodny, co ma ogromne znaczenie dla promowania współpracy kolejowej między krajami uczestniczącymi w inicjatywie dotyczącej pasa i dróg oraz ułatwiania handlu międzynarodowego.

Według urzędnika działu frachtu w CHINA RAILWAY system „portu cyfrowego”, jako ważny element platformy e-commerce 95306 towarowego, jest kluczowym projektem realizowanym przez CHINA RAILWAY we współpracy z Generalną Administracją Celną i kolejową w krajach sąsiadujących i ma na celu optymalizacjię otoczenia biznesowego w portach granicznych co ma zapewnić Chinom stabilność w handlu i inwestycjach zagranicznych.

Na początku tego roku w pełni opracowany system „portu cyfrowego” przeszedł zintegrowane uruchomienie i testy, a następnie system został zoptymalizowany w porcie Manzhouli. Przed 1 lipca system został oddany do użytku na wszystkich kolejowych stacjach towarowych w Chinach, takich jak Alataw Pass, Horgos i Erenhot.
Fot. Koleje Chińskie

Według urzędnika, system „portu cyfrowego” 95306 może automatycznie przechwytywać i integrować informacje dotyczące importu i eksportu kolei, przedsiębiorstw, pojazdów itp., oraz udostępniać informacje Generalnej Administracji Celnej i kolejom krajów sąsiednich, takich jak Rosja, Kazachstan i Mongolia za pośrednictwem dedykowanej sieci danych. Po uruchomieniu systemu, gdy pociąg towarowy przewożący ładunki eksportowe odjeżdża ze stacji kolejowej w Chinach, informacje o pociągu, ładunkach, nadawcy i odbiorcy można przekazać organowi celnemu, stacji granicznej, agencji spedycyjnej i zagranicznej kolei w czasie rzeczywistym, a zgłoszenie celne może zostać rozliczone automatycznie.

Jeśli chodzi o import, kiedy pociąg towarowy odjeżdża ze stacji kolejowej za granicą, CHINY RAILWAY i agencje spedycyjne otrzymają w odpowiednim czasie informacje o pociągu, ładunku, nadawcy, odbiorcy itp., tak aby za wczasu sporządzić krajowy plan transportu i zakończyć odpowiednie formalności na czas.