DB inwestuje miliard euro w 30 dodatkowych, nowych pociągów dużych prędkości ICE.

DB inwestuje miliard euro w 30 dodatkowych, nowych pociągów dużych prędkości ICE.

16 lipca 2020 | Źródło: DB
PODZIEL SIĘ

Od 2022 roku DB rozszerzy swoją flotę główną o 30 nowych pociągów dużych prędkości. Deutsche Bahn przyznał Siemens Mobility zamówienie o wartości miliarda euro. DB ogłosił przetargi pod koniec 2019 r., jak tylko rząd federalny ogłosił, że od początku 2020 r. obniży podatek od towarów i usług na bilety kolejowe na głównych liniach kolejowych.

Fot. https://www.deutschebahn.com

Pociągi będą początkowo kursować na trasach między Nadrenią Północnej-Westfalii a Monachium za pośrednictwem szybkiej linii Kolonia-Nadrenia-Men. Nowe pociągi zwiększą dzienną zdolność przewozową DB na tych głównych trasach o 13 000 miejsc.

„Dzisiejszy dzień to duży krok w kierunku silnego i przyjaznego dla środowiska systemu kolejowego: DB inwestuje w nowe pociągi na rekordowym poziomie. Nasza flota otrzyma najnowocześniejsze wsparcie dzięki nowym pociągom ICE, a nasi pasażerowie będą korzystać z większej liczby miejsc, większego komfortu i wyższych prędkości do końca 2022 roku. Cała flota DB wzrośnie o 20 procent w stosunku do obecnego lata. Chociaż popyt gwałtownie spadł z powodu pandemii koronawirusa, wszystko w dłuższej perspektywie przemawia za przyjaznym dla klimatu transportem kolejowym. Dlatego jesteśmy zaangażowani w rozwój! ” - powiedział Dr Richard Lutz, dyrektor generalny Deutsche Bahn AG.

„Nowe, ultranowoczesne pociągi ICE sprawiją, że podróż koleją stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna - również dlatego, że szybkie pociągi o wysokiej wydajności, wraz z nowoczesną infrastrukturą kolejową, są kluczowym warunkiem zwiększenia częstotliwości ogólnokrajowych usług kolejowych. Dzięki temu ruchowi kolej staje się coraz bardziej przyjazną dla klimatu alternatywą dla podróży na duże odległości. Zlecenie to także silny bodziec ekonomiczny, a tym samym pozytywny sygnał dla wielu pracowników branży kolejowej i ich rodzin. Zleceniem tej wielkości zapewniamy tysiące miejsc pracy i wzmacniamy innowacyjność produkcji niemieckiej gospodarki” - powiedział:Andreas Scheuer, federalny minister transportu i infrastruktury cyfrowej Niemiec

„Pomagamy Deutsche Bahn w realizacji planu generalnego zmiany niemieckiego sektora transportowego. Celem jest znaczne zmniejszenie emisji CO2 przy jednoczesnym przyciągnięciu większej liczby osób do transportu publicznego ”- powiedział Roland Busch, wiceprezes i członek zarządu Siemens AG. "Siemens i DB od dawna cieszą się bardzo udaną współpracą. Najważniejszym wymogiem dla zamówienia ICE było bardzo szybkie wprowadzenie nowych pociągów na tory. Możemy to zrobić, polegając na naszej sprawdzonej platformie Velaro ”.

Do 2026 r. 421 pociągów ICE z 220 000 miejscami będzie kursować w niemieckim systemie kolejowym. Oprócz 30 nowych, właśnie zamówionych pociągów ICE, istnieje opcja zakupu dodatkowych 60 pociągów.

Nowe pociągi ICE będą produkowane w zakładach Siemensa w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Austrii. Technicznie pociąg jest oparty na sprawdzonej platformie ICE 3. Nowe pociągi będą miały 440 miejsc siedzących i osiągną prędkość maksymalną 320 km / h. Zapewnią pasażerom większy komfort i wygodę dzięki takim funkcjom, jak okna przezroczyste dla częstotliwości, zapewniające stabilny odbiór telefonów komórkowych i miejsca do przewozu rowerów.