Koleje Śląskie zaprezentowały pociąg Korfanty i nowoczesny symulator kolejowy w kabinie Elfa 2

Koleje Śląskie zaprezentowały pociąg Korfanty i nowoczesny symulator kolejowy w kabinie Elfa 2

16 lipca 2020 | Źródło: Koleje Śląskie
PODZIEL SIĘ

W bazie Kolei Śląskich przy Raciborskiej 58 w Katowicach, odbyła się konferencja prasowa w trakcie której zaprezentowano nowoczesny symulator kolejowy oraz pociąg Korfanty, kolejny po „Powstańcu Śląskim” ELF pierwszej generacji w specjalnym malowaniu

Fot. Koleje Śląskie

Korfanty

W centrum tegorocznego projektu znalazł się Wojciech Korfanty - wyjątkowa postać śląskiej i polskiej historii. Podpis oraz wizerunek polityka są powtarzającym się motywem, uzupełnionym fotografiami powstańców, dzięki czemu została podkreślona rola Korfantego w Powstaniach Śląskich. Pociąg „Korfanty” odnosi się do ubiegłorocznej realizacji, jednak tym razem dominuje dedykowany logotyp przedstawiający orła zamkniętego w sercu, który Marta Gawin zaprojektowała specjalnie na zlecenie Instytucji Kultury Ars Cameralis.

To drugi – po „Powstańcu Śląskim”, którego prezentowaliśmy rok temu – złoty pociąg. „Korfanty” wpisuje się w obchody 100 rocznicy wybuchu Powstań Śląskich. Te ważne dla regionu wydarzenia zasługują na godne upamiętnienie – powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

Fot. Koleje Śląskie

„Korfanty", został oklejony złotą okleiną. Złoto podkreśla znaczenie Powstań i zwycięstwa, którym było przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej Polski. To metafora potencjału drzemiącego w regionie, ukrytego nie tylko w czarnym złocie, ale tutejszej kulturze i ludziach. Kolor ma również symboliczne znaczenie – znajduje się w godle województwa. W projekcie wykorzystano zdjęcia pochodzące ze zbiorów Muzeum Historii Katowic oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Za realizację odpowiedzialne były: Instytucja Kultury Ars Cameralis w Katowicach oraz Koleje Śląskie.

Nowoczesny symulator

Kabina  Symulatora jest zainstalowana na ruchomej podstawie. Dzięki temu uzyskano odzwierciedlenie wrażeń związanych z prowadzeniem pociągu. Oczuwalne są m.in. drgania, przyśpieszenie, hamowanie, przeciążenie a nawet wykolejenie pojazdu. Symulator został też wyposażony w ekrany 4K UHD oraz system dźwięku przestrzennego.

Symulator Kolei Śląskich. Fot. Koleje Śląskie

To innowacyjne urządzenie jest jedynym tego typu w kraju. Odzwierciedla 1:1 kabinę pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji Elf 2/22 WEd. Pulpit maszynisty jest odwzorowany w rzeczywistej skali wraz z urządzeniami, które się na nim znajdują. Zasada działania czy nawet dźwięk urządzeń - jest identyczny - powiedział Aleksander Drzewiecki – prezes spółki Koleje Śląskie.

Oprogramowanie symulatora umożliwia przećwiczenie incydentów i wypadków. Zarówno przy udziale innych składów kolejowych ale też samochodów a nawet maszyn rolniczych, na które maszynista jest narażony w czasie wykonywania swojej pracy. Dodatkowo, urządzenie pozwala na odtworzenie całego wachlarza usterek pojazdu oraz nietypowych zdarzeń związanych z infrastrukturą kolejową.

Symulator Kolei Śląskich. Fot. Koleje Śląskie.

Symulator to przede wszystkim doskonałe urządzenie do nauki ale również do egzaminowania maszynistów czy kandydatów na maszynistów. Pozwala przećwiczyć sytuacje nietypowe, ekstremalne, z którymi maszynista spotyka się rzadko. Przećwiczenie sposobu reagowania pozwoli na właściwe działanie w sytuacji realnego zagrożenia. Symulator pozwala sprawdzić czy maszynista prawidłowo obsługuje urządzenia sterowania i czujności pracy maszynisty, oraz czy prawidłowo diagnozuje usterki pojazdów kolejowych. Ćwiczenia obejmują też prawidłową komunikację z innymi uczestnikami ruchu kolejowego. Wszystko to wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w transporcie kolejowym.

Uhonorowany policjant

W trakcie konferencji został także uhonorowany policjant podkom. Tomasz Bratek z KWP w Katowicach, za godne naśladowania postępowanie. 2 lipca na jednym z przejazdów kolejowych w Pszczynie wyłamał szlaban, dzięki czemu jeden z  kierowców uniknął zderzenia z pociągiem. Policjant był po godzinach pracy.