Katastrofa kolejowa w Portugalii, są zabici i ranni.

Katastrofa kolejowa w Portugalii, są zabici i ranni.

31 lipca 2020 | Źródło: Twitter / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dwie osoby zginęły a dziewięć zostało ciężko rannych w piątek popołudniu w wypadku pociągu dużej prędkości w okolicach miasta Soure, w dystrykcie Coimbra, w środkowej Portugalii.

Fot. Paulo Cunhera

Pociąg, który jechał z Lizbony przez Porto do Bragi, wykoleił się po zderzeniu z pojazdem technicznym. Według portugalskiej stacji telewizyjnej SIC w katastrofie rannych zostało ponad 50 osób w tym 9 jest w stanie ciężkim, trzy osoby jeszcze przez dwie godziny od wypadku wciąż były uwięzione we wnętrzu wagonu.

Katastrofa kolejowa w Portugalii. Fot. Paulo Cunhera

 

Z informacji władz gminy Soure wynika, że śmiertelne ofiary wypadku to pracownicy pojazdu technicznego, który wykonywał prace konserwacyjne na trakcji kolejowej. Prawdopodobną przyczyną zderzenia była awaria sygnalizacji świetlnej. Wskutek wypadku całkowicie zniszczony został przód szybkobieżnego pociągu Alfa Pendular i pojazd techniczny

Katastrofa kolejowa w Portugalii. Fot. Paulo Cunhera

 

Na miejscu katastrofy rannym pomocy udziela ponad 100 członków ekip ratowniczych. Portugalska obrona cywilna postawiła w pobliżu miejsca katastrofy szpital polowy.

Katastrofa kolejowa w Portugalii. Fot. Paulo Cunhera

Według portugalskich ekspertów ds. kolejnictwa, kluczowe dla stosunkowo niewielkiej liczby ofiar było to, że pociąg dużej prędkości Alfa Pendular z blisko 300 pasażerami na pokładzie w momencie wypadku, w odległości kilkuset metrów od stacji kolejowej w Soure, jechał z niewielką, jak na swoje możliwości prędkością.