Odkurzacz Warszawskiego Metra (Video)

Odkurzacz Warszawskiego Metra (Video)

06 sierpnia 2020 | Źródło: Metro Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Jego miniaturową wersję spotkać można w każdym biurze lub domu. Jednak w warszawskim metrze to istny kolos! Waży ponad 7 ton, wytwarza nawet 500 mbar podciśnienia, a do tunelu metra wtaczany jest za pomocą specjalnej lokomotywy, choć sam posiada silnik o mocy 129 kW. Prawdopodobnie to jedyny taki pojazd w Polsce!

Fot. Metro Warszawskie

Ten tajemniczy pojazd wyjeżdża na tory warszawskiego metra nocą, gdy wszystkie pociągi zjadą już z trasy. Ma jedynie kilka godzin na wykonanie swojej pracy, jednak nie tempo jej wykonywania jest w tym przypadku najważniejsze a dokładność i dotarcie do wszystkich zakamarków tunelu.

Fot. Metro Warszawskie

Ogromne filtry

Zadaniem tej maszyny jest odkurzanie torów w tunelach i na stacjach metra. Pomagają w tym dwie potężne, automatyczne dysze, zbierające brud, kurz i odpadki z podtorza oraz dwie rury mobilne, służące do wyciągania zanieczyszczeń z największych zakamarków. System dysz ciśnieniowych oraz zbiorniki na wodę pozwalają czyścić torowisko również na mokro. Najbardziej imponujący jest jednak nie rozmiar i funkcja tej maszyny ale przede wszystkim sposób filtracji. Jej filtry mają łączną powierzchnię 60 m2. Odkurzany materiał jest automatycznie segregowany na większe i mikro odpady. Następnie powietrze kierowane jest do głównej części filtra, gdzie oddzielany jest pył resztkowy. Odpady trafiają do kontenera o objętości 7 m3.