Osobliwy wypadek kolejowy w Czechach.

Osobliwy wypadek kolejowy w Czechach.

14 sierpnia 2020 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Ruch na linii między Pragą a Čelákovicami został wstrzymany, po tym jak 32 wagony towarowe opuściły bocznicę kolejową, a siedem z nich wykoleiło się po zderzeniu z samochodem na przejeździe  kolejowym nieopodal stacji Mstětice. Dwie osoby zostały lekko ranne.

Fot. zdopravy.cz

Wagony seri Eas ze stalą wjechały na przejazd kolejowy po zbiegnięciu z bocznicy. „Minęły przejazd kolejowy, który nie ostrzegał kierowcy o zbliżaniu się pojazdów szynowych. Doszło do zderzenia z samochodem i urazu kierowcy, a następnie wykolejenia wagonów, zniszczenia linii trakcyjnej i blokady ”- powiedział Jan Kučera, Generalny Inspektor Inspektoratu Kolejnictwa. Szacowane szkody to jak dotąd dwa miliony koron.

Fot.

Na późniejszej konferencji prasowej Kučera dodał, że przejazd nie był używany, ponieważ jest sterowany ręcznie ze stacji. Białe światła na skrzyżowaniu nie są w ogóle zainstalowane. Dlatego zdaniem inspektora kierowca samochodu powinien był zachowywać się jak na przejeździe, na którym widnieją jedynie ostrzegawcze krzyże, czyli rozejrzeć się i upewnić się, że nic się nie dzieje. Jednocześnie mogło dojść do znacznie większego karambolu, gdyż istniało też ryzyko kolizji z ciężarówką. Jednak jej kierowca zauważył zbliżające się wagony i na czas wycofał samochód, unikając w ten sposób zderzenia.. „Reakcja kierowcy ciężarówki była wzorowa, chociaż miał znacznie gorszy widok niż kierowca samochodu osobowego” - powiedział Kučera. Inspektorat sprawdzi, dlaczego wagony ruszyły; były unieruchomione od wtorku. „Może to być również wina osoby trzeciej" - dodał Kučera.

Fot. zdopravy.cz

Ruch na torze jest zatrzymany. Połączenie z Čelákovicami dodatkowo komplikuje fakt, że w rejonie Balabenki doszło do awarii linii trakcyjnej. Dlatego pociągi zastępują autobusy z Černý Most do Čelákovic.