Janusz Piechociński - Musimy umieć wykorzystać miejsce Polski na transportowej mapie Świata i Europy

Janusz Piechociński - Musimy umieć wykorzystać miejsce Polski na transportowej mapie Świata i Europy

27 sierpnia 2020 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniach 20-21 sierpnia 2020 roku w Gdyni miała miejsce VIII edycja Forum Transportu Intermodalnego - największe i najważniejsze wydarzenie branży TSL w Polsce. W tym wydarzeniu Janusz Piechociński uczestniczył w rożnych rolach od samego początku. W tym roku wygłosił prezentację wprowadzającą do I panelu by potem moderować dyskusję zaproszonych przez siebie i organizatorów ekspertów branży TSL

Janusz Piechociński - Musimy umieć wykorzystać miejsce Polski na transportowej mapie Świata i Europy
Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Znaczenie wymiany handlowej dla transportu. Świat w czasie wojny handlowej USA Chiny.  Jak zmieniły się preferencje transportowe w relacjach Europa Azja w efekcie światowej pandemii koronawirusa?

Oczekiwania przedsiębiorców a wsparcie Państwa i samorządów dla firm logistycznych i transportowych w obliczu konsekwencji ograniczeń społeczno- gospodarczych wywołanych działaniami rządów zmierzających do wygaszenia pandemii. 

Koronawirus a sytuacja transportu morskiego, lotniczego i kolejowego Kondycja branży i firm, wojny handlowe, protekcjonizm i nacjonalizm, przyspieszenie e-commerce i wyzwania dla transportu.

Czy stoimy przed historyczna migracją wytwarzania i powrotem przemysłu do UE? Co to może oznaczać dla transportu Zwiększenie międzynarodowej dostępności transportowej Polski poprzez zapewnienie ciągłości połączeń państw sąsiednich z polską siecią transportową Jak musi się zmienić technika transportowa?  Rozbudowa intermodalnych międzynarodowych węzłów przeładunkowych, granicznych oraz wewnątrz krajowych usprawniających połączenie polskich portów bałtyckich z sąsiednimi krajami Białorusią i Ukraina, a także Węgrami, Słowacją i Kazachstanem.

Na te i inne pytania starał się odpowiedzieć Janusz Piechociński, Wicepremier i Minister Gospodarki w latach 2012 - 2015, obecnie Prezes Izby Przemysłowo - Handlowej Polska - Azja wraz z zaproszonymi ekspertami w I panelu dyskusyjnym pt. "Branża Transport – Spedycja – Logistyka w dobie światowej pandemii koronawirusa"  VIII edycji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2020.

Poniżej prezentacja wygłoszona przez Janusza Piechocińskiego wprowadzająca do dyskusji w panelu. Wystapienie trwa 41 minut, ale warto wysłuchać wielu ciekawych informacji i postawionych tez gościa Forum.

Organizatorami VIII edycji Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2020 są:  Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód (ENEIA) i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Partnerem merytorycznym Forum Była Izba Przemysłowo - Handlowa Polska - Azja.

Patronat Honorowy nad VIII edycją Forum Transportu Intermodalnego FRACHT 2020 objęli:  Minister Infrastruktury oraz Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.