Rozwój segmentu przewozów intermodalnych szansą na wzrost kolejowych przewozów towarowych.

Rozwój segmentu przewozów intermodalnych szansą na wzrost kolejowych przewozów towarowych.

31 sierpnia 2020 | Źródło: UTK
PODZIEL SIĘ

Lipiec w przewozach towarowych to blisko18,5 mln ton - o 1,9 mln ton (9,2%) mniej niż przed rokiem.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

W lipcu koleją przewieziono 18,5 mln ton towarów. Praca przewozowa wyniosła blisko, 4,3 mld tonokilometrów, zaś praca eksploatacyjna 6,5 mln pociągokilometrów. W przypadku pracy eksploatacyjnej jej wartość jest najwyższa od początku 2020 r. Jednak porównując z lipcem ubiegłego roku parametr ten zmniejszył się o 6,6%. Praca przewozowa spadła o 10,9%.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Wyniki za okres siedmiu miesięcy 2020 r. to 123,7 mln ton, 28,8 mld tonokilometrów oraz 42,7 mln pociągokilometrów. Wartości te w porównaniu z analogicznym okresem roku spadły o odpowiednio 10,7%, 12,9% oraz 11,5%.

 

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

- Ograniczenie zapotrzebowania na przewozy towarów koleją widoczne jest od początku 2020 r. Pandemia koronawirusa nie miała aż tak negatywnego wpływ na transport towarów jak na przewóz osób. Dane pochodzące od poszczególnych przewoźników wskazują na próbę dostosowania do panującej sytuacji – komentuje dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. - Istnieje jednak ryzyko, że wartości przewozów towarowych w 2020 r. będą jednymi z niższych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Negatywny trend może odwrócić rozwój segmentu przewozów intermodalnych i poszukiwanie nowych rynków przez przewoźników – dodaje Góra.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Średnia odległość przewozów towarowych w okresie ostatnich siedmiu miesięcy wyniosła 233 km i była o 6 km niższa w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Przewozy pasażerskie w lipcu 2020 - już lepiej ale nie tak dobrze jak rok wcześniej. Przewozy pasażerskie w lipcu 2020 - już lepiej ale nie tak dobrze jak rok wcześniej.
Następny artykuł PKP PLK S.A. ogłosiły przetarg na rewitalizację odcinka Wolsztyn – Drzymałowo. PKP PLK S.A. ogłosiły przetarg na rewitalizację odcinka Wolsztyn – Drzymałowo.