Statystyki potwierdzają: w tegoroczne wakacje mniej wypadków na przejazdach kolejowych .

Statystyki potwierdzają: w tegoroczne wakacje mniej wypadków na przejazdach kolejowych .

05 września 2020 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Ponad 20 proc. mniej wypadków i ośmiokrotnie mniej ofiar. Tegoroczne wakacje na przejazdach kolejowo-drogowych były bezpieczniejsze od zeszłorocznych. Były kontrole, ulotki, materiały edukacyjne i pouczenia. Dziś PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podsumowały dodatkowe wakacyjne działania w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd.

Fot. PKP PLK

Zmalała liczba wakacyjnych zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. W lipcu i sierpniu były 23 wypadki na przejazdach, w tym 21 z udziałem pojazdów, pozostałe z ludźmi. W 2019 r. w tym samym okresie było 30 zdarzeń, w tym 26 z pojazdami. Ośmiokrotnie mniej osób zginęło podczas tegorocznych wakacji w porównaniu z zeszłorocznymi. W 2019 r. było 16 ofiar w bieżącym roku 2.

Również porównanie ośmiu miesięcy 2020 r. z 2019 r. pokazuje spadek zdarzeń na przejazdach. Liczba wypadków zmniejszyła się około 13%. Od stycznia do sierpnia było 108 zdarzeń, a w analogicznym okresie ubiegłego roku 125.

- Minione wakacje na przejazdach kolejowo drogowych były najbezpieczniejsze od co najmniej 10 lat. By zwiększyć bezpieczeństwo budujemy bezkolizyjne skrzyżowania, montujemy dodatkowe urządzenia i szkolimy pracowników. „Bezpieczne piątki” to dodatkowe, wakacyjne działania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd. Ambasadorzy Bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo drogowych apelują do kierowców o rozsądek i zgodne z przepisami zachowanie, by powstrzymać tragiczne zdarzenia - powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Fot. PKP PLK

Wakacyjne „Bezpieczne Piątki” to ponad pół tysiąca dodatkowych działań na przejazdach kolejowo-drogowych w lipcu i sierpniu. Ambasadorzy Bezpieczeństwa wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przekazali ulotki i materiały edukacyjne o bezpieczeństwie na skrzyżowaniach torów kilkudziesięciu tysiącom kierowców, rowerzystów i pieszych.

Podczas Bezpiecznych Piątków instruowano, pouczano i karano mandatami kierowców, którzy rażąco łamali zasady bezpieczeństwa. Funkcjonariusze SOK wystawili 136 mandatów i przeprowadzili blisko 400 kontroli trzeźwości.

W październiku Ambasadorzy Bezpieczeństwa zawitają do szkół w całej Polsce. „Październik miesiącem edukacji” to kolejne dodatkowe działania dedykowane uczniom.

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają żółte naklejki PLK. #ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździe. #ŻółtaNaklejkaPLK ma trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Fot. PKP PLK

Nie tylko na czas wakacji Ambasadorzy Bezpieczeństwa proponowali dzieciom i dorosłym edukacje poprzez zabawę - z wykorzystaniem aplikacji gier kampanii „Bezpieczny przejazd”. Dzięki aplikacjom mobilnym dzieci mogły poznać zasady bezpieczeństwa.

„Bezpieczny przejazd VR” to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wirtualnym przejeździe. Dla najmłodszych są: Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle. Wspólne gry, to także dla rodziców okazja do sprawdzenia wiedzy na temat bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Wszystkie gry są dostępne na www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci oraz www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne

Kampania społeczna „Bezpieczny przejazd – Szlaban na ryzyko!” jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują reaktywację linii kolejowej Mielec –Dębica PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują reaktywację linii kolejowej Mielec –Dębica
Następny artykuł Potężna burza dokonała zniszczeń w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Potężna burza dokonała zniszczeń w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.