Alstom wprowadza do Aten tramwaj Citadis X05

Alstom wprowadza do Aten tramwaj Citadis X05

13 września 2020 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Wygodna podróż na ergonomicznych siedzeniach, z większymi oknami i informacjami dla pasażerów w czasie rzeczywistym. Alstom dostarczy pierwsze dwa z 25 tramwajów Citadis X05 zamówionych przez Attiko Metro - zarząd transportu miejskiego w Atenach  w lipcu 2018 r. Tramwaj rozpocznie testy dynamiczne pod koniec września, a następnie zostanie oddany do użytku pasażerskiego w lutym 2021 r.

Fot. Alstom

25 tramwajów będzie kursować w istniejącej sieci miasta, a także na planowanych przedłużeniach. Dostawa ostatniego tramwaju spodziewana jest do końca maja 2021 roku.

"Alstom z dumą wprowadza do Aten tramwaje najnowszej generacji. Dostarczając niezawodny i nowoczesny tabor, zobowiązujemy się do wspierania rozwoju transportu miejskiego w Atenach, dalszego zwiększania przepustowości i dostępności istniejących linii oraz ich rozbudowy ”- powiedział Stavros Vlachos, dyrektor zarządzający Alstom Greece.

„Naszym obowiązkiem jest przyczynienie się do bardziej zrównoważonej i zielonej mobilności w Atenach. Wiemy, jak ważne jest, aby każdy miał tramwaje najnowszej generacji, aby zapewnić ulepszony, przyjazny dla środowiska i przyjemniejszy transport miejski ”- powiedział dyrektor generalny Attiko Metro, Nikos Kouretas.

Oprócz produkcji i dostaw tramwajów Alstom jest również odpowiedzialny za testy na miejscu, szkolenia i usługi gwarancyjne, a także dostarczenie części zamiennych do pojazdów. Są to pierwsze tramwaje Alstom sprzedane w Grecji, po tym jak firma dostarczyła 28 pociągów metra na początku 2000 roku do pierwszego projektu metra w Atenach.

Nowoczesne tramwaje Citadis X05 uzupełnią istniejącą flotę lekkich pojazdów szynowych użytkowanych w sieci w Atenach i Pireusie. Ta najnowsza generacja z gamy Citadis zapewnia pasażerom doskonałe wrażenia dzięki o 20% większej powierzchni szklanej, diodom LED zapewniającym miękkie, jednorodne oświetlenie, dużym pojedynczym siedzeniom oraz informacjom o podróży wyświetlanych na dużych ekranach za pośrednictwem systemu telematycznego. Pięcioczłonowe tramwaje będą miały 33 metry długości i pomieszczą 294 pasażerów. Podwójne drzwi na całej długości tramwaju zapewnią lepszą dostępność.

Citadis X05, najnowsza wersja gamy Citadis, oferuje szereg nowych technologii, w tym silniki z magnesami trwałymi zapewniające wyższą wydajność, a także zoptymalizowane HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), które łącznie zmniejszają zużycie energii o 25 %. Uproszczona integracja i konserwacja podsystemów zmniejsza koszty cyklu życia, podczas gdy tramwaj w 97% nadaje się do recyklingu. Do tej pory Citadis X05 był sprzedawany w takich miastach jak Sydney, Paryż, Nicea, Awinion, Caen, Lusail, Frankfurt i Ateny.

2700 pojazdów z gamy Citadis zostało sprzedanych w 60 miastach na całym świecie. Od czasu wprowadzenia pierwszego tramwaju do użytku w 2000 roku tramwaje Citadis pokonały ponad 1 miliard kilometrów i przewiozły 10 miliardów pasażerów.