Mniej niz przed rokiem ale coraz więcej pasażerów na pokładach pociągów PKP Intercity

Mniej niz przed rokiem ale coraz więcej pasażerów na pokładach pociągów PKP Intercity

22 września 2020 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

Epidemia koronawirusa ograniczyła wakacyjne podróże Polaków w tym roku. Od początku czerwca do końca sierpnia 2020 roku z usług PKP Intercity skorzystało 8,3 mln pasażerów. To o niemal 6 mln mniej niż w czasie ubiegłorocznego okresu letniego, lecz z każdym miesiącem liczba pasażerów wybierających pociągi przewoźnika jest coraz większa.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

W czerwcu, lipcu i sierpniu 2020 roku przejazd z PKP Intercity wybrało o 41% mniej podróżnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Wtedy z usług przewoźnika skorzystało 14,2 mln osób.

Widoczna jest jednak duża dynamika wzrostu liczby pasażerów w kolejnych miesiącach. W sierpniu PKP Intercity przewiozło ponad dwa razy więcej pasażerów (3,54 mln) niż jeszcze w czerwcu (1,72 mln) i ponad cztery razy więcej niż w maju (840 tys.). Co istotne, mimo iż każdy z letnich miesięcy 2020 r. charakteryzował się spadkiem w stosunku do analogicznych miesięcy w ubiegłym roku, to z każdym kolejnym miesiącem te różnice były coraz mniejsze.

Popularność podróży koleją osiągnęła szczyt między 10 a 16 sierpnia br., kiedy to pociągami przewoźnika podróżowało ponad 800 tys. osób. W tym tygodniu miał miejsce też rekord dzienny przewiezionych pasażerów. W niedzielę 16 sierpnia z usług PKP Intercity skorzystało 144 tysiące osób.

W czasie tegorocznych wakacji najwięcej pasażerów (390 tys.) korzystało z połączeń na trasie Warszawa - Trójmiasto. To zmiana w stosunku do okresu letniego w ubiegłym roku, kiedy to największą popularnością cieszyły się podróże między Warszawą a Krakowem. W te wakacje PKP Intercity przewiozło pomiędzy stolicą a Gdańskiem, Gdynią i Sopotem o 48% więcej pasażerów niż pomiędzy stolicą a Krakowem. Trójmiasto było bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnych podróży koleją - od początku czerwca do końca sierpnia do Gdańska, Gdyni i Sopotu przyjechało blisko 1,8 mln osób.