Największa w historii polskiego kolejnictwa umowa na modernizacje lokomotyw elektrycznych podpisana.

Największa w historii polskiego kolejnictwa umowa na modernizacje lokomotyw elektrycznych podpisana.

23 września 2020 | Źródło: Olkol Sp. z o.o.
PODZIEL SIĘ

22.09.2020 została podpisana umowa pomiędzy Olkol Sp. z o.o. a PKP Intercity na „Wykonanie naprawy okresowej na 5-tym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 20 lokomotyw elektrycznych serii EU/EP07”. Umowa ta jest rezultatem wygrania przez Olkol Sp. z o.o. przetargu publicznego ogłoszonego przez narodowego przewoźnika jeszcze w 2019 roku.

Fot. Olkol Sp. z o.o.

Umowa zakłada realizację naprawy okresowej P5 wraz z głęboką modernizacją lokomotywy w wyniku której powstanie nowy Typ lokomotywy elektrycznej należący do rodziny popularnych w Polsce „siódemek”. Oznacza to, że w ramach przedmiotowej umowy zostanie zrealizowany projekt nowej lokomotywy, na bazie którego Olkol wykona szereg prac modernizacyjnych wraz z końcową certyfikacją pierwszego egzemplarza. Certyfikacja ta będzie już realizowana na bazie przepisów filaru technicznego IV pakietu kolejowego. Kwota kontraktu to  162 000 000,00 zł netto co oznacza, że za jedną lokomotywę Olkol otrzyma 8 100 000 zł netto.

Zgodnie z kontraktem pierwsza zmodernizowana lokomotywa ma pojawić się na polskich torach w 18 miesięcy od dnia podpisania umowy a pozostałe 19 mają być stopniowo oddawane do użytkowania przez następne 14 miesięcy. Zmodernizowane lokomotywy będą posiadały zdecydowanie lepsze walory trakcyjne i będą mogły osiągać prędkość 160 km/h. Zostaną zamontowane całkowicie nowe, asynchroniczne silniki trakcyjne, nowe falowniki i przetwornice. Lokomotywa zostanie wyposażona w nowoczesny system sterowania oraz system TCMS. Całkowicie przebudowana zostaną również kabiny maszynisty gdzie zostaną zamontowane nowe pulpity, fotele maszynisty i pomocnika, klimatyzacja, radia GSM-R oraz instalacja pod system ETCS. Zmian będzie tak dużo, że śmiało można powiedzieć, że będziemy mieli do czynienia praktycznie z nowym pojazdem.

Hala napraw lokomotyw. Fot. Olkol Sp. z o.o.

„Utrzymanie i modernizacja lokomotyw elektrycznych pozostanie naszym najważniejszym zadaniem. Specjalizujemy się nie tylko w lokomotywach EU07, ale i pozostałych wykorzystywanych na polskim rynku. Szczególnie istotna jest waga modernizacji – mamy w tym zakresie do zaoferowania bardzo ciekawe produkty i jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania umowy z PKP Intercity na modernizację lokomotyw do typu EU07A. Uważamy się za pioniera w tej dziedzinie” – powiedział Bogusław Kowalski, prezes zarządu Olkolu.

Dla spółki Olkol jest to największy jak dotychczas kontrakt. Dzięki temu zakład w Oleśnicy potwierdził swoją silną pozycję na polskim rynku utrzymania i modernizacji lokomotyw elektrycznych. Dla sprawnej realizacji tego zadania zwiększone zostanie zatrudnienie oraz przeprowadzone zostaną inwestycje w park maszynowy oraz nowoczesne narzędzia. Ponadto dzięki realizacji prac dla Intercity spółka pozyska unikalną wiedzę i doświadczenie co pozwoli skutecznie ubiegać się o kolejne zlecenia tego typu, zarówno dotyczące rodziny lokomotyw EU/EP07, jak i innych typów lokomotyw a także wagonów pasażerskich.

 

Olkol sp. z o.o. świadczy usługi w zakresie naprawy i modernizacji taboru kolejowego, a w szczególności lokomotyw elektrycznych. Spółka powstała w 2015 roku i prowadzi działalność na terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) w Oleśnicy.

Podstawową działalnością przedsiębiorstwa jest kompleksowy serwis taboru kolejowego wraz z pełnym odbiorem komisarycznym i dozorowym. Olkol sp. z o.o. zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę pracowniczą z długoletnim doświadczeniem w zakresie modernizacji, napraw i bieżącego utrzymania taboru kolejowego co gwarantuje Klientom wysoką jakość świadczonych usług. Posiada także dokumentację konstrukcyjno-technologiczną w zakresie napraw taboru kolejowego, w tym zwłaszcza lokomotyw elektrycznych serii EU/EP 07, EP08, ET22.

Olkol sp. z o.o. specjalizuje się w naprawach rewizyjnych (P4) i głównych (P5) lokomotyw elektrycznych do obsługi ruchu towarowego i pasażerskiego. Wykonuje również usługi przeglądowe lokomotyw elektrycznych na poziomie P1, P2 i P3.

W trakcie serwisu taboru kolejowego Olkol sp. z o.o. wykonuje między innymi weryfikację i kompleksową naprawę zestawów kołowych, silników trakcyjnych, aparatury i maszyn pomocniczych z lokomotyw elektrycznych.

Wśród klientów korzystających z usług Olkol sp. z o.o. są przewoźnicy kolejowi i dysponenci taboru kolejowego w tym m.in. PKP Intercity, PKP Cargo, Industrial Division, PCC Intermodal, Captrain, DLA, PKP Cargotabor, Rail Polska, Logistics&Transport Company, HSL Polska, DB Cargo, PKP Intercity Remtrak, CTL, Wiskol.