Pierwsza z pięciu lokomotyw elektrycznych Dragon 2 dla RCP trafi do klienta już w październiku.

Pierwsza z pięciu lokomotyw elektrycznych Dragon 2 dla RCP trafi do klienta już w październiku.

26 września 2020 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Liczba klientów kupujących lokomotywy Newag Dragon 2 stale rośnie. Rail Capital Partners (RCP) dołączył w roku 2019 do tego grona. Newag zawarł z Rail Capital Partners umowę sprzedaży pięciu lokomotyw wraz ze świadczeniem usług utrzymania przez okres dziesięciu lat o wartości 77,8 mln zł netto. Dostawy lokomotyw zostaną dokonane w tym roku, zgodnie z uzgodnionym przez strony harmonogramem. Teraz na testy trafił pierwszy sześcioosiowy elektryczny pojazd.

 

Fot. Railcolor

25 września ubiegłego roku, na Targach Trako została podpisana umowa pomiędzy NEWAG i RCP na dostawę pięciu lokomotyw elektrycznych Dragon 2. Ciekawa umowa, ponieważ Rail Capital Partners do tej pory była powiązana z PESĄ, bezpośrednią konkurencją firmy NEWAG. Jednak RCP chce mieć mozliwość oferowania swoim klientom maszyny szeęścioosiowe, a PESA póki co takiego produktu w swoim portfolio nie ma. RCP ma ambicję, zwiększenia swojej floty do 50 lokomotyw. Firma jest znana głównie z czerwono-białej lokomotywy PESA Gama, do RCP zostało dostarczonych 12 takich pojazdów.

Fot. Newag

Lokomotywa realizująca testy obciążeniowe ma numer E6ACTab-037, co oznacza, że jest wyposażona w podstawowy sytem ETCS 3.4.0("b"). Nie posiada modułu manewrowego diesla.

Pierwsze testy lokomotywy, jeszcze bez okleiny. . Fot. Robert Pilut

Rail Capital Partners sp. z o.o. („RCP”) jest spółką typu „ROSCO” tzn. spółką posiadającą lokomotywy w celu ich dzierżawy przewoźnikom kolejowym. Jedynym udziałowcem Spółki jest Fundusz Inwestycji Infrastrukturalnych Kapitałowy FIZAN („Fundusz”), którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju S.A. Siedziba RCP zlokalizowana jest w Bydgoszczy. Przedsiębiorstwo zapewnia przewoźnikom kolejowym dostęp do nowoczesnych lokomotyw bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów kapitałowych.
Zespół RCP składa się z fachowców posiadających wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu flotą pojazdów kolejowych.
Spółka RCP oferuje uniwersalne lokomotywy elektryczne dla ruchu pasażerskiego jak i towarowego w opcji z dodatkowym agregatem spalinowym.

Wszystkie pojazdy oferowane przez RCP to pojazdy nowe (najstarszy pojazd jest z 2017 roku) a co za tym idzie niezawodne i nowoczesne. Dodatkowe wyposażenie pojazdu w moduł dojazdowy zapewnia przewoźnikom możliwość eliminacji dodatkowych lokomotyw z prac manewrowych.