Wszystkie tramwaje Pesa Twist2 dostarczone do Częstochowy.

Wszystkie tramwaje Pesa Twist2 dostarczone do Częstochowy.

29 września 2020 | Źródło: Pesa Bydgoszcz SA
PODZIEL SIĘ

10 Twistów 2 zostało dzisiaj oficjalnie zaprezentowanych na terenie zajezdni MPK Częstochowa. Wszystkie tramwaje zostały odebrane i rozpoczynają regularne kursy z pasażerami. Z uwagi na zakończenie dostaw nowych tramwajów do Częstochowy symbolicznie zostały przyjęte do taboru podczas spotkania w zajezdni MPK. Spotkanie połączone było z konferencją prasową poświęconą realizacji tej największej od kilkudziesięciu lat modernizacji częstochowskiego taboru tramwajowego. W uroczystości uczestniczyli na miejscu obecni byli m.in. prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący częstochowskiej Rady Miasta, Łukasz Kot, Zarząd MPK i przedstawiciele zarządu producenta, firmy PESA

Fot. PESA Bydgoszcz SA

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie" jest jednym z największych tego typu zakupów taborowych w historii miasta. Pozwoli to na największą od dekad modernizację floty tramwajów. W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po naszym mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły zdecydowaną większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie. 

– W ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie chcemy poprzez takie historyczne inwestycje zachęcić mieszkanki i mieszkańców do bardziej powszechnego korzystania z komunikacji miejskiej. Dzisiaj robimy ku temu kolejny krok. Dziękuję wszystkim stronom tego zamówienia za dobrą współpracę, która mimo trudnego czasu jaki mamy w tym roku zakończyła się szczęśliwie pełną dostawą tych pięknych tramwajów. Mam nadzieję, że Częstochowa zakocha się w nich od pierwszego przejazdu, tak jak miało to miejsce z poprzednimi Twistami – podkreślił Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy.

Fot. PESA Bydgoszcz SA

„ - Niskopodłogowy tramwaj Pesa Twist II został zaprojektowany specjalnie dla Częstochowy. To w pełni, w 100% niskopodłogowy  tramwaj, a zastosowane w nim rozwiązania techniczne są wypadkową wieloletnich doświadczeń zebranych w czasie eksploatacji wyprodukowanych przez nas do tej pory pojazdów. Techniczne zalety częstochowskiego Twista 2 można by długo wymieniać - płaska podłoga, skrętne wózki, diagnostyka online, klimatyzacja czy system odzyskiwania energii. Ten tramwaj to pojazd bardzo nowoczesny, komfortowy, bezpieczny i co ważne - ekologiczny. -”  powiedział podczas uroczystości, Jacek Rudewicz, Członek Zarządu, Dyrektor ds. produkcji Pesa Bydgoszcz

Twist II to trójczłonowy tramwaj, wyposażony w cztery skrętne wózki jezdne z klasycznymi, osiowymi zestawami kołowymi. Układ napędowy umożliwia odzyskiwanie energii podczas hamowania i jej gromadzenie w zasobnikach.  Energia ta może być później wykorzystywana przy rozruchu tramwaju lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej, gdy zachodzi potrzeba zjechania tramwaju ze skrzyżowania lub wjechania na torowisko nie posiadające trakcji (np. hala remontowa).

Fot. PESA Bydgoszcz SA

Twisty 2 wyposażone są w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, diagnostykę on -line, rejestratory zdarzeń, dwa automaty biletowe.

W klimatyzowanym przedziale pasażerskim, wykonanym w układzie jednoprzestrzennym zastosowano wygodne wandaloodporne siedzenia, antypoślizgową wykładzinę podłogową, system dźwiękowej i wizualnej informacji dla pasażera. Tramwaj jest w pełni niskopodłogowy i wyposażony w rampę dla wózków dziecięcych i inwalidzkich. 

Poczucie bezpieczeństwa pasażerów wzmacnia system monitoringu wizyjnego z systemem rejestracji obejmujący wnętrze części pasażerskiej, strefę znajdującą się bezpośrednio przed pojazdem, strefę z tyłu pojazdu, strefy boczne pojazdu i strefę pantografu.

„ - Wygoda pracy motorniczego i  komfort pasażera to najważniejsze cele jakie stawiamy projektowanych przez nas tramwajom. Design i funkcjonalność Twista 2 dla Częstochowy docenili eksperci Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, tramwaj został nominowany do nagrody Dobry Wzór 2020.” - dodał Marcin Grzyb, Dyrektor Sprzedaży Rynku Tramwajowego Pesa. 

Fot. PESA Bydgoszcz SA

MPK Częstochowa wybrało ofertę Pesa Twist2 w przetargu rozstrzygniętym w 2017 roku. Wartość całego zamówienia to  89,85 mln zł /brutto za 10 pojazdów/.

To już druga zrealizowana przez Pesa umowa dla MPK. W 2012 roku spółka dostarczyła 7 tramwajów Twist 2010N. W sumie w Częstochowie eksploatowanych jest 17 tramwajów wyprodukowanych w Bydgoszczy. 

Pesa wyprodukowała do tej pory i dostarczyła do kilkunastu miast Europy ponad 700 tramwajów. Jeżdżą nimi mieszkańcy nie tylko Warszawy, Krakowa Wrocławia, czy Bydgoszczy ale także Moskwy, Kijowa i Sofii. W tej chwili Pesa realizuje produkcję tramwajów dla rumuńskiego Jassy, Tramwajów Śląskich, Gdańska i Torunia.​