Pierwszy z wagonów do przewozu wojska zamówionych przez PKP Intercity jest gotowy

Pierwszy z wagonów do przewozu wojska zamówionych przez PKP Intercity jest gotowy

09 października 2020 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Przypomnikmy, w postępowaniu na osiem wagonów kolejowych dla wojska ogłoszonym przez PKP Intercity za najkorzystniejszą została uznana oferta złożona przez spółkę H. Cegielski-Fabryka Pojazdów Szynowych. Była to jedyna oferta, jaka wpłynęła w postępowaniu, w którym 90 proc. wagi kryteriów przyznano za cenę, a 10 proc. za okres gwarancji i rękojmi. Kontrakt podpisany 30 maja 2019 roku ma wartość 85,1 mln złotych netto.

Fot. Łukasz Piotrowski

Ofertę na dostawę ośmiu specjalnych wagonów osobowych do przewozu wojska poznańska firma złożyła w grudniu 2018 r. Było to kolejne postępowanie; poprzednie, ogłoszone w listopadzie 2017 r., zostało unieważnione w czerwcu 2018 r. z powodu braku ofert.

Przedmiotem zamówienia była dostawa dwóch przedziałowych wagonów 2 klasy, przeznaczonych do przewozu konwoju oraz sześciu bezprzedziałowych wagonów specjalnych 2 klasy do przewozu żołnierzy.

Pierwszy z wagonów - bezprzedziałowy typ 175A3 zjechał z linii produkcyjnej poznańskiej fabryki. Poniżej zamieszczamy zdjęcia nowego, specjalnego wagonu.

Fot. Łukasz Piotrowski
Fot. Karol Popławski

Wagony mogą rozwijać prędkośc do 200km na godz.i muszą mieć homologację umożliwiającą eksploatacjię na sieciach kolejowych Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii.

Fot. Karol Popławski
Fot. Łukasz Piotrowski