Europejska Agencja Kosmiczna sfinansuje projekt pociągów medycznych

Europejska Agencja Kosmiczna sfinansuje projekt pociągów medycznych

25 października 2020 | Źródło: SITAEL
PODZIEL SIĘ

SITAEL i inne firmy z grupy Angel (MERMEC, EIKONTECH, BRIGHTCYDE i partner SKYCOMM) otrzymały od Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) kontrakt na opracowanie koncepcji innowacyjnego szpitala ICUTRAIN (Intensive Care Unit TRAIN) - pociąg wyposażony w oddziały ambulatoryjne i intensywnej terapii wykorzystujące technologie kosmiczne umożliwiające zdalne analizy i konsultacje medyczne wymagające wymiany danych i wysokich standardów bezpieczeństwa.

Fot. SITAEL

Projekt został wybrany spośród około 130 pomysłów na projekty otrzymanych w odpowiedzi na zaproszenie do składania wniosków „Przestrzeń kosmiczna w odpowiedzi na epidemię COVID-19” zorganizowane w ramach programu Space Solutions Europejskiej Agencji Kosmicznej i sponsorowanego przez Włoską Agencję Kosmiczną (ASI), w porozumieniu z ministrem ds. innowacji technologicznych i cyfryzacji Paolą Pisano oraz podsekretarzem stanu przy premierze odpowiedzialnym za politykę kosmiczną Riccardo Fraccaro.

W przypadku poważnych nagłych przypadków zdrowotnych, takich jak te wywołane pandemią COVID19, ICUTRAIN zaoferuje dodatkowe stacje intensywnej opieki medycznej, umożliwiające szybkie, bezpieczne i rozsądne koszty przeniesienia pacjentów wymagających pomocy.

Źródło: SITAEL

ICUTRAIN będzie wspomagany technologią kosmiczną, taką jak satelity do komunikacji i pozycjonowania geograficznego, umożliwiające zaawansowane funkcje telemedyczne i zdalną diagnostykę w ruchu, z korzyścią dla personelu medycznego na pokładzie, który będzie mógł szybko skonsultować się ze specjalistami o określonych dyscyplin, zdalnie i przeprowadzane wspólnie z nimi obiektywnych ocen stanu pacjentów.

Włoski narodowy przewoźnik pasażerski Trenitalia zapewni dwa wagony i dostęp do infrastruktury do testów, a władze włoskiego regionu Apulia zapewnią wsparcie naukowe i medyczne. Planuje się przeprowadzenie wstępnych testów przy użyciu wagonów konwencjonalnych (o małej prędkości), z myślą o eksploatacji na skalę europejską w przypadku zagrożeń zdrowotnych, takich jak epidemie lub klęski żywiołowe (powodzie, trzęsienia ziemi itp.).Testy zaplanowano na pierwszą połowę 2021 roku