Pierwszy pociąg kontenerowy na trasie Jinhua (Chiny) - Kijów.

Pierwszy pociąg kontenerowy na trasie Jinhua (Chiny) - Kijów.

26 października 2020 | Źródło: https://cfts.org.ua
PODZIEL SIĘ

W piątek 23 października pierwszy pociąg kontenerowy wyruszył z miasta Jinhua w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach do Kijowa. Oczekuje się, że w ciągu 15-18 dni pociąg dostarczy do stolicy Ukrainy kontenery z towarami o wartości 4,6 mln USD.

Fot. Koleje Chińskie

W przyszłości pociągi kontenerowe będą przewozić wyroby metalowe, towary ogólne i elektronarzędzia z Chin na Ukrainę, a w odwrotnym kierunku - drewno, minerały i produkty rolne.

Według danych celnych ChRL w pierwszych trzech kwartałach br. wolumen handlu zagranicznego prowincji Zhejiang z Ukrainą wzrósł o 6,8% rok do roku, do 13,98 mld juanów (ok. 2,09 mld USD).

W dobie epidemii pociągi na trasach towarowych Chiny-Europa odgrywają kluczową rolę w komunikacji naziemnej między krajami, o czym świadczy wzrost liczby odjazdów pociągów, wolumen przewożonych towarów i otwieranie nowych tras. Obecnie pociągi towarowe regularnie odjeżdżają z Jinhua City na 13 trasach kolejowych Chiny-Europa.

Pociągi kontenerowe między Chinami i Ukrainą przestały być w ostatnich miesiącach rzadkością. 22 października do Kijowa przyjechał pociąg kontenerowy z Chin, który przejechał nową trasą - przez Kazachstan, Rosję i Białoruś. Generalnie bezpośrednie pociągi kontenerowe z Chin na Ukrainę przez terytorium czterech krajów (Mongolia / Kazachstan, Rosja, Białoruś) zaczęły kursować od 8 czerwca 2020 roku. W tym czasie przyjechało już 14 pociągów.