Milionowe inwestycje Hamburger Haven und Logistik w Terminal Kontenerowy Odessa

Milionowe inwestycje Hamburger Haven und Logistik w Terminal Kontenerowy Odessa

27 października 2020 | Źródło: Administracja Morskich Portów Ukrainy
PODZIEL SIĘ

W ramach Międzynarodowego Forum Transportowego TRANS EXPO-2020 w Porcie w Odessie odbył się briefing z okazji zakończenia przez Terminal Kontenerowy Odessa (spółkę zależną niemieckiego holdingu Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA)) budowy IV kompleksu startowego nowego terminalu kontenerowego na Przystani Kwarantanny. Jest to jeden z największych projektów w branży morskiej, który firma realizuje wspólnie z Zarządem Morskich Portów Ukrainy (AMPU).

 

Terminal Kontenerowy Odessa. Fot. AMPU

Czwarty kompleks startowy to 6-torowa platforma do składowania i obsługi kontenerów, z całą komunikacją i oświetleniem, wyposażona w nowoczesne suwnice do przeładunku kontenerów na pneumatycznym torze firmy Liebcherr. Według strony niemieckiej całkowita inwestycja w ten obiekt wyniosła ponad 20 mln euro.

- Dziś przedstawiamy udaną realizację kolejnego etapu inwestycji w projekcie rozbudowy terminalu kontenerowego na Przystani Kwarantanny, co daje nam przyrost przepustowości terminalu o 300 tys. TEU - powiedziała na briefingu CEO Anastasia Kokkin. - Zakończenie budowy 4. kompleksu startowego to kolejny krok w realizacji naszego planu stworzenia nowoczesnego terminalu kontenerowego w porcie w Odessie o przepustowości ponad 1,2 mln TEU. Do tej pory strona niemiecka zainwestowała w projekt już ponad 120 mln euro. Oprócz inwestycji infrastrukturalnych, w celu podniesienia jakości obsługi klientów oraz uzyskania maksymalnej wydajności i produktywności, Terminal Kontenerowy Odessa inwestuje w innowacyjne technologie. Obecnie realizowany jest projekt wdrożenia najnowocześniejszego portalu internetowego umożliwiającego przejście na elektroniczne zarządzanie dokumentami i optymalizację podstawowych procedur dla klientów terminalu, w tym skrócenia czasu rejestracji ciężarówek. Nowa usługa spełnia zaawansowane standardy europejskie i posiada certyfikat Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy.

Terminal Kontenerowy Odessa to niekwestionowany lider w obsłudze kontenerów portowych na Ukrainie. Według wyników ubiegłego roku, obsłużył prawie 5 mln ton ładunków. W tym samym czasie przeładowano 391,4 tys.TEU (+ 15,8% do poziomu z 2018 roku).

Rok 2020 dla firm transportowych stał się rokiem trudnych prób wywołanych pandemią koronawirusa. Mimo to niemiecki holding HHLA nie zmienia planów dalszych inwestycji w ukraińską gospodarkę. Tym samym, oprócz rozbudowy terminalu kontenerowego na Przystani Kwarantanny, w tym roku niemieccy partnerzy ogłosili utworzenie „Ukraińskiej Spółki Intermodalnej” (UIC), która będzie rozwijać kolejowe przewozy kontenerowe, w tym m.in. z portu w Odessie. W tym celu Odessa Container Terminal realizuje inwestycję, która ma podwoić zdolność terminalu do obsługi regularnych pociągów kontenerowych.

W ciągu 20 lat bliskiej wzajemnie korzystnej współpracy między portami w Odessie i Hamburgu powstały nie tylko nowe miejsca pracy o najwyższej ochronie socjalnej, ale także aktywnie wspierano najważniejsze projekty kulturalne dla Odessy i Hamburga. A dziś, w najtrudniejszych warunkach ekonomicznych związanych z epidemiologiczną sytuacją kwarantanny, Hamburg nie tylko nie wstrzymuje inwestycji, ale robi wszystko, co możliwe, aby zwiększyć pracę przewozową i pozyskać nowych klientów.

 

Terminal Kontenerowy Odessa (do 2017 r. - SE „GPK-Ukraine”) obsługuje terminal kontenerowy na Przystani Kwarantanny w Porcie Odessa od 2001 roku. Od 2019 roku firma realizuje projekt rozbudowy terminala wspólnie z Administracją Morskich Portów Ukrainy reprezentowaną przez Zarząd Portu w Odessie. Jest jednym z największych podatników w obwodzie odeskim: w 2018 r. firma przekazała 390 mln hrywien do budżetów wszystkich poziomów. Według wyników 2019 roku „Terminal Kontenerowy Odessa” zajął drugie miejsce w międzynarodowym rankingu liderów czarnomorskich terminali kontenerowych.