Sprawniej i bezpieczniej po nowych torach na linii między Dziarnowem a Wapiennem

Sprawniej i bezpieczniej po nowych torach na linii między Dziarnowem a Wapiennem

28 października 2020 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Pociągi z cięższymi ładunkami m. in. z Cementowni „Kujawy” jeżdżą sprawniej i bezpieczniej po nowych torach na linii między Dziarnowem a Wapiennem w woj. kujawsko-pomorskim. Kierowcy korzystają z nowych jezdni na przejazdach kolejowo-drogowych. To efekty zakończonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prac za blisko 14 mln zł netto finansowanych z budżetu.

Fot. PKP PLK

Przewóz ładunków m. in. z Cementowni „Kujawy” w Bielawach, na linii wykorzystywanej do przewozów towarów między Dziarnowem a Wapiennem, jest sprawniejszy i bezpieczniejszy. Z efektów zadania korzystają zakłady w Inowrocławiu, Janikowie i Wapiennie, które wykorzystują kolej do transportu towarów i surowców. Składy mogą zabrać więcej ładunków, ponieważ poprawiły się parametry trasy - zwiększył się dopuszczalny nacisk z 206 do 221 KN na oś. Pociągi towarowe przyśpieszą z 40 km/h do 80 km/h. PLK wyremontowały tor na odcinku ponad 12 km oraz tory na stacji Wapienno. Wymienione zostały szyny, podkłady oraz tłuczeń. Przejazd składów, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, był zapewniony także podczas prac.

Fot. PKP PLK.

Kierowcy korzystają z efektów robót. Nowa nawierzchnia na dojeździe oraz nowe płyty przejazdowe zapewniają sprawny przejazd przez tory. Korzystnie zmienił się stan na 7 przejazdach kolejowo-drogowych - w Kościelcu, Wielowsi, Pakości (ul. Topolowa oraz objazd ul. Cmentarnej), Piechcinie, Zalesiu Barcińskim oraz na drodze Ludkowo - Aleksandrowo.

Prace zrealizowano zgodnie z planem, od marca do października br. Wartość prac to blisko 14 mln zł netto ze środków budżetowych.