PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca w Mogilnie

PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca w Mogilnie

28 października 2020 | Źródło: PKP SA
PODZIEL SIĘ

Rusza modernizacja dworca w Mogilnie. Podniesienie komfortu i standardu obsługi podróżnych, dostosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, bezpieczeństwo oraz przywrócenie historycznego wyglądu dworca – to priorytety rozpoczynającej się przebudowy dworca w Mogilnie.

Wizualizacja dworca w Mogilnie. Źródło: PKP S.A.Fot.

PKP S.A. podpisały umowę na przebudowę dworca w Mogilnie, na którym ruszyły już pierwsze prace budowlane. Dzięki nim, pochodzący z 1871 roku obiekt, odzyska swój historyczny wygląd. Renowacji zostanie poddana elewacja budynku wraz z detalami architektonicznymi, które podkreśli nowa nocna iluminacja obiektu. Ważnym elementem inwestycji będzie odbudowa pergoli przy północnej elewacji budynku oraz renowacja wiaty peronowej. Odtworzona na wzór historycznej zostanie stolarka okienna i drzwiowa budynku. Projekt przebudowy zakłada również wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, nowych stropów, szybu windowego, a także wymianę konstrukcji zadaszenia oraz poszycia dachowego.

Wizualizacja wnętrza dworca w Mogilnie. źródło: PKP S.A.

Na nowo zostanie zaaranżowana przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący funkcję poczekalni, toalety ogólnodostępne oraz pomieszczenie kasy biletowej. W aranżacji wnętrza poczekalni użyto nowoczesnych w designie opraw oświetleniowych, tablic informacyjnych oraz ławek dla podróżnych, które będą dobrze komponowały się  z historycznymi płytkami i zabytkowymi drzwiami.  W celu zwiększenia komfortu podróżnych  oczekujących na przyjazd pociągu poczekalnia będzie klimatyzowana. W przestrzeni dworca pojawią się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej.

- Mogilno to kolejny na linii nr 353 dworzec kolejowy, który zostanie wkrótce zmodernizowany i kolejna mniejsza miejscowość, która zyska dostęp do nowoczesnej infrastruktury kolejowej umożliwiającej bezpieczne i komfortowe podróżowanie. To pokazuje, jak wielką wagę przywiązuje obecny rząd do kwestii likwidowania wykluczenia komunikacyjnego. Inwestycja ta jest jedną z wielu zapisanych w Programie Inwestycji Dworcowych, który zakłada modernizacje do 2023 r. prawie 200 dworców kolejowych w całym kraju za łączną kwotę prawie 2 mld zł – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Nowoczesna  kolej  to nie tylko krótki czas podróży między miejscowościami, ale  także  wysoki  standard  dworców  kolejowych,  zapewniających  komfort obsługi   wszystkim  pasażerom.  Modernizacja  dworca  w  Mogilnie  wraz  z niezbędną  infrastrukturą  przylegającą  to  dowód  na to, że spółki Skarbu Państwa  przywracają  kolei jej należną jakość. Szczególnie cieszy fakt, że przywracanie  świetności  polskim  dworcom  odbywa  się  z  zachowaniem ich historycznego wyglądu i wyjątkowości architektonicznej. Dzięki temu dworzec w  Mogilnie  stanie  się  wizytówką miasta i regionu – mówi Janusz Kowalski, wiceminister aktywów państwowych.

Wizualizacja dworca w Mogilnie. źródło: PKP S.A.

- Przebudowa dworca w Mogilnie to jedna z pierwszych inwestycji wkraczających w etap prac budowlanych w województwie kujawsko-pomorskim, realizowanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Piękna zabytkowa substancja 150-letniego dworca zostanie zrewitalizowana, ale wewnątrz obiektu zastosujemy najnowsze rozwiązania techniczne, tak by zapewnić podróżnym komfort i bezpieczeństwo zgodnie ze standardami XXI wieku  – podkreśla Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

- Dzięki dofinansowaniu z Funduszy UE dla Infrastruktury i Środowiska rusza kolejna modernizacja dworca, a mieszkańcy Mogilna oraz pasażerowie kolei już wkrótce będą mogli skorzystać z nowoczesnego obiektu dworcowego w budowli odtworzonej na wzór historyczny. Przebudowa jest elementem projektu „Modernizacja wybranych dworców przy liniach kolejowych nr 353, 131 oraz 3” dofinansowanego kwotą 73 mln zł, który obejmuje modernizację 11 dworców, w województwach wielkopolskim i kujawsko-pomorskim  – podkreśla Joanna Lech, p.o. dyrektora CUPT.

Ważnym elementem inwestycji jest dostosowanie budynku dworca do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Stanie się to możliwe dzięki likwidacji barier architektonicznych, montażowi oznaczeń w alfabecie Braille`a, tablic dotykowych z planem dworca oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W wyniku przebudowy dworca poprawi się również bezpieczeństwo w budynku oraz w jego bezpośrednim otoczeniu. Zamontowane zostaną nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

W ramach inwestycji przewidziano zastosowanie rozwiązań proekologicznych. W budynku zostanie zamontowane nowe energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, a na dachu dworca przewidziano panele fotowoltaiczne służące do produkcji „zielonej energii”. Z innych rozwiązań warto wspomnieć o redukcji strat ciepła poprzez docieplenia dworca, a także montaż nowej stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Całość urządzeń i systemów zamontowanych na dworcu będzie nadzorowana przy pomocy systemu BMS (Building Management System), co przyczyni się dodatkowo do ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody.

Wizualizacja dworca w Mogilnie. źródło: PKP S.A.

Rewitalizacja obejmie bezpośrednie otoczenie dworca.  Zostanie ułożona nowa nawierzchnia  chodników, podjazdu oraz wytyczone miejsca parkingowe. Przed wejściem do dworca zlokalizowano, w projekcie, strefę postoju chwilowego (kiss&ride), miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz taksówek. Nieco bliżej ulicy znajdzie się 11 miejsc parkingowych. Na przebudowanym placu przed dworcem zaprojektowano również stojaki oraz wiatę rowerową, a także elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie. Uporządkowane zostaną tereny zielone.

Przebudowa dworca w Mogilnie to jedna z dziewięciu inwestycji realizowanych przez PKP S.A w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie kujawsko-pomorskim. Jej koszt to prawie 9 mln zł brutto. Jest ona współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia podróżnym dworca po przebudowie to pierwsza połowa 2022 roku. Wykonawcą przebudowy dworca jest KWK Construction Sp. z o.o., a autorem projektu przebudowy Przedsiębiorstwo Organizacji Inwestycji  Allplan sp. z o.o.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP PLK S.A. wybrały najkorzystniejszą ofertę opracowania koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. PKP PLK S.A. wybrały najkorzystniejszą ofertę opracowania koncepcji Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej.
Następny artykuł  UTK pomoże wdrażać prawo kolejowe w Gruzji UTK pomoże wdrażać prawo kolejowe w Gruzji