Mirosław Antonowicz nowym Przewodniczącym Komitetu Organizacji Współpracy Kolei

Mirosław Antonowicz nowym Przewodniczącym Komitetu Organizacji Współpracy Kolei

06 listopada 2020 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Na mocy ustaleń Ministrów Transportu wszystkich państw członkowskich Organizacji Współpracy Kolei (OSŻD.)  z dniem 1 listopada na stanowisko Przewodniczęcego Komitetu tej organizacji powołany został Mirosław Antonowicz.  Dotychczasowym przewodniczącym był Tadeusz Szozda, który pełnił tę funkcję od 1998 roku..

Fot. Archiwum KK

Mirosław Antonowicz do połowy sierpnia 2020 r. był członkiem zarządu PKP S.A., funkcję tę pełnił od maja 2017 r.  Do 31 sierpnia 2020 roku był także członkiem Rady Nadzorczej PKP Cargo.

Mirosław Antonowicz jest doktorem nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, od wielu lat związany z branżą kolejową, w tym z Grupą PKP. Zasiadał m.in. w Zarządzie PKP CARGO. Był także członkiem rad nadzorczych kolejowych spółek. W latach 2006 – 2010 pełnił funkcję wiceprezesa Urzędu Transportu Kolejowego ds. regulacji rynku. Będąc wiceprezesem UTK w roku 2010 pełnił obowiązki prezesa tej instytucji. Jest pracownikiem naukowym Akademii Leona Koźmińskiego. Był członkiem prezydium oraz ekspertem Zespołu Logistyki i Procesów Transportowych Komitetu Transportu Polskiej Akademii Nauk. Jest absolwentem wielu studiów podyplomowych, w tym z zakresu Zarządzania Spółkami w Transporcie na Politechnice Warszawskiej oraz Podyplomowego Studium Europejskich Stosunków Finansowo-Ekonomiczno-Prawnych na SGH.

Autor wielu publikacji i opracowań z dziedziny zarządzania, transportu i logistyki.

Organizacja Współpracy Kolei (OSŻD), jedyna mająca w naszym kraju swoją siedzibę międzynarodowa organizacja kolejowa, została powołana 28 czerwca 1956 r. w Sofii (Bułgaria) podczs Narady Ministrów zarządzających transportem kolejowym w byłych krajach socjalistycznych i ZSRR. Począwszy od 1 września 1957 r. rozpoczął pracę Komitet OSŻD, którego stałą siedzibą jest Warszawa. Formalnoprawną podstawą istnienia i działania OSŻD jest statut, mający charakter umowy międzynarodowej.

Członkami OSŻD są ministerstwa transportu lub centralne organa państwowe zarządzające transportem kolejowym. Na przestrzeni ponad półwiecza istnienia OSŻD liczba jej członków wzrastała (szczególnie w latach 90. ubiegłego wieku, głównie w wyniku rozpadu ZSRR) i obecnie wynosi 29 krajów. Należą do niej następujące kraje zarówno europejskie, jak i azjatyckie (w porządku alfabetycznym): Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bułgaria, Chiny, Czechy, Estonia, Gruzja, Iran, Kazachstan, Kirgizja, Korea Płn., Kuba, Litwa, Łotwa, Mongolia, Mołdawia, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Tadżykistan, Turkmenia, Ukraina, Uzbekistan, Węgry i Wietnam.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi do Statutu OSŻD uchwałą XXI sesji Narady Ministrów, odbytej w 1993 r. w Warszawie, powołano organ kierujący w postaci Konferencji Dyrektorów Generalnych (Pełnomocników) kolei OSŻD, która steruje działalnością OSŻD na poziomie przedsiębiorstw kolejowych. Dopuszczono również inne formy uczestniczenia w pracach OSŻD, a mianowicie w charakterze:

  • obserwatorów – dotyczy to ministerstw lub zarządów kolei,
  • instytucji lub przedsiębiorstwa przyłączonego – dotyczy to firm i organizacji związanych bezpośrednio z działalnością kolei.

Językami roboczymi OSŻD są chiński i rosyjski. W stosunkach międzynarodowych dopuszcza się używanie języka angielskiego oraz niemieckiego.

Najwyższym organem kierującym działalnością OSŻD jest Narada Ministrów krajów członkowskich. Rozpatruje i podejmuje ona na poziomie państwowym decyzje we wszystkich zagadnieniach dotyczących kierunku działania OSŻD, uwzględniając przy tym propozycje Konferencji Dyrektorów Generalnych kolei OSŻD.

Organem kierującym na poziomie przedsiębiorstw kolejowych jest Konferencja Dyrektorów Generalnych (Pełnomocników) kolei OSŻD

Organem wykonawczym Organizacji Współpracy Kolei jest Komitet OSŻD. Kieruje on działalnością Organizacji w okresie między sesjami Narady Ministrów i posiedzeniami Konferencji Dyrektorów Generalnych. Spełnia funkcje depozytariusza uzgodnień i umów zawartych w ramach OSŻD. W skład Komitetu wchodzą specjaliści, delegowani do prac w Komitecie przez członków OSŻD.

Komitetowi OSŻD przewodzi przewodniczący Komitetu. W skład kierownictwa wchodzą również dwaj zastępcy przewodniczącego, oraz Sekretarz Komitetu

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Przebudowa linii oraz mostów na odcinku Opole Zachodnie – Opole Groszowice - jest umowa Przebudowa linii oraz mostów na odcinku Opole Zachodnie – Opole Groszowice - jest umowa
Następny artykuł Wykolejenie wagonów na stacji Gdańsk Główny zablokowało na 10 godzin ruch pociągów trójmiejskiej SKM Wykolejenie wagonów na stacji Gdańsk Główny zablokowało na 10 godzin ruch pociągów trójmiejskiej SKM