Alstom dostarczy nowe pociągi Metropolis dla 5 linii metra w Bukareszcie

Alstom dostarczy nowe pociągi Metropolis dla 5 linii metra w Bukareszcie

09 listopada 2020 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Metrorex, państwowy operator metra w Bukareszcie, podpisał z firmą Alstom umowę na dostawę do 30 pociągów Metropolis dla nowej linii 5. Zamówienie zostanie zrealizowane w dwóch etapach: w pierwszym Metrorex otrzyma 13 pociągów o łącznej wartości ponad 100 mln euro. Następnie, w razie potrzeby, operator będzie mógł zamówić 17 kolejnych pociągów. Wtedy całkowity koszt kontraktu wyniesie 240 mln euro.

Pociągi Metropolis w budapesztańskim metrze. Fot. pl.wikipedia.org

Pierwszy pociąg powinien zostać dostarczony za mniej niż 29 miesięcy. Pozostałe 12 pociągów pierwszego etapu przyjedzie natychmiast po certyfikacji pierwszego pociągu.

Każdy z sześciu wagonów pociągów przeznaczonych dla Bukaresztu będzie miał 216 miejsc siedzących w układzie wzdłużnym i dwie specjalne strefy dostępu dla pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej. Pociągi mają specyficzną konfigurację, dostosowaną do metra w Bukareszcie: karoserie ze stali nierdzewnej, 114 metrów długości i 3 metry szerokości. Całkowita pojemność będzie wynosić 1200 pasażerów. Ostateczna konfiguracja, kolory i wykończenia zostaną w pełni dostosowane do wymagań klienta, które zostaną ustalone na etapie projektowania. Tabor wyposażony będzie w pokładowy system radiowego sterowania ruchem CBTC, zapewniający kompatybilność z najnowszą technologią sygnalizacji przytorowej.

Pasażerowie skorzystają z szeregu innowacji, które zwiększą wydajność i komfort podróży, w tym wewnętrzne tłumienie hałasu, cztery podwójne drzwi na wagon po każdej stronie, duże okna, oświetlenie LED i informacje dla pasażerów w czasie rzeczywistym, takie jak dynamiczna mapa tras.

Wcześniej Komisja Europejska zatwierdziła dotację w wysokości 97 mln euro na zakup nowych pociągów dla linii M2 metra w Bukareszcie.

Budowane przez Alstom pociągi Metropolis są eksploatowane w wielu krajach od ponad 20 lat. Do klientów firmy należą metro w Paryżu, Nowym Jorku, Londynie, Amsterdamie, Warszawie, Singapurze, Rijadzie, Dubaju, Sydney i Montrealu.