Unia Europejska przeznaczyła ponad 17 mln euro na pogłębienie portu w Kłajpedzie

Unia Europejska przeznaczyła ponad 17 mln euro na pogłębienie portu w Kłajpedzie

09 listopada 2020 | Źródło: https://cfts.org.ua / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Unia Europejskia przeznaczyła 17,3 mln euro na pogłębienie portu w Kłajpedzie (Litwa). Całkowity koszt projektu sięga 30 mln euro. Po realizacji projektu głębość całego kanału wewnętrznego portu w Kłajpedzie osiągnie 15 m. Zakończenie prac zaplanowano na wiosnę 2022 roku.

Fot. Port w Kłajpedzie

„Dzięki inwestycjom port pozostanie konkurencyjny w regionie, a ponadto stanie się bezpieczniejszy pod względem żeglugi i bardziej przyjazny dla środowiska” - powiedział minister komunikacji i transportu Litwy Jarosław Narkiewicz.

We wrześniu tego roku w porcie w Kłajpedzie rozpoczęto projekt przebudowy falochronów o wartości 49 mln euro. „Dzięki odnowieniu falochronów i pogłębieniu kanału żeglugowego port zostanie otwarty dla największych statków pływających po Morzu Bałtyckim” - poinformował zarząd firmy. Zakończenie projektu planowane jest na 2023 rok.

„Jeśli spojrzymy na Morze Bałtyckie z góry, co minutę zobaczymy 2 tysiące statków. Niestety, niektóre z nich nie mogą wejść do portu w Kłajpedzie, To duże statki, które podejmują i przewożą duże ładunki do Brazylii, Chin i innych odległych państw. Dzięki temu projektowi powinien nastąpić duży przełom w porcie, musimy osiągnąć takie parametry, które pozwolą na wpływanie dużych statków ”- powiedział szef portu Algis Latakas.