GDDKiA uruchamia czwarty, ostatni przetarg na A2 Siedlce - Biała Podlaska

GDDKiA uruchamia czwarty, ostatni przetarg na A2 Siedlce - Biała Podlaska

19 listopada 2020 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury / GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęło się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy czwartego, ostatniego odcinka autostrady A2, realizowanego w ramach budowy 63-kilometrowej trasy pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. Odcinek Malinowiec - Łukowisko będzie miał 18 km długości. Wcześniej zostały już ogłoszone przetargi na odcinki tej trasy: Siedlce Zachód – Malinowiec, Łukowisko - Swory i Swory - Biała Podlaska.

GDDKiA uruchamia czwarty, ostatni przetarg na A2 Siedlce - Biała Podlaska
Fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA

- Autostrada A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej jest już w przetargu, czekamy na oferty firm, które zaprojektują i wybudują tę trasę. Dla Polski Wschodniej to ważny moment, bo dzięki nowej, bezpiecznej i komfortowej drodze, która połączy się z S19 w węźle Łukowisko, powstanie wygodne połączenie komunikacyjne z resztą kraju. To także szansa rozwojowa dla regionu, bowiem budowa autostrady to nowe miejsca pracy, nowe firmy i centra logistyczne – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Konsekwentnie idziemy do przodu. Dziś ruszamy z czwartym, a tym samym ostatnim przetargiem na A2 pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską. W ramach tego zadania powstanie bardzo ważny węzeł - Łukowisko, który połączy autostradę A2 z S19, czyli Via Carpatią. To umożliwi podróżującym bezpośrednie połączenie ze Stolicą, a także wjazd na międzynarodowe szlaki komunikacyjne na osi północ - południe i wschód - zachód - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. 

Źródło: GDDKiA

A2 po nowym śladzie    

Przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy ostatniego około 18-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy rejonem miejscowości Malinowiec (km 580+190) a węzłem Łukowisko. Ogłoszenie o zamówieniu zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co oznacza, że postępowanie zostanie wszczęte w najbliższych dniach. 

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 18 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłościŹ trzeciego pasa ruchu. Wybudowany zostanie również węzeł drogowy Łukowisko. Ponadto powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. 

To kolejny przetarg, w którym GDDKiA daje potencjalnym wykonawcom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni, czyli sami mogą zdecydować czy trasę główną zbudują betonową czy bitumiczną. Oznacza to, że firma przystępująca do przetargu będzie mogła zastosować technologię, w której się specjalizuje i pod tym kątem dostosować ofertę. Te nowe zapisy w dokumentach przetargowych wprowadzone zostały latem 2019 roku. 

 A2 od węzła Lubelska do granicy państwa z Białorusią 

W sierpniu 2020 r. oddany został do ruchu ponad 15 km A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. 

 Wiosną tego roku zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami: Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku środkowego odcinka węzeł Groszki - węzeł Gręzów toczy się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. W grudniu br. planowany jest wybór najkorzystniejszej oferty. 

Dla kolejnych etapów A2 od obwodnicy Siedlec do Białej Podlaskiej ruszyły przetargi.  

3 listopada br. ogłoszony został przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka węzeł Siedlce Zachód (Swoboda) - m. Malinowiec (km 580+190) o długości ok. 18,8 km, 10 listopada br. dla 12,5-kilometrowego zadania węzeł Łukowisko - m. Swory (km 610+722). Na kolejny, trzeci 14-kilometrowy odcinek od m. Swory (610+722) do węzła Biała Podlaska przetarg został ogłoszony 18 listopada br. 

Trwają przygotowania do realizacji ostatniego etapu autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Dla ok. 32-kilometrowego odcinka trwa proces odbiorowy koncepcji programowej. Po pozyskaniu finansowania GDDKiA niezwłocznie przystąpi do dalszych prac związanych z realizacją zadania.

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu 

W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Równocześnie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych w tym zakresie. Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu. 

Dalszym etapem, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie „Projektuj i buduj”. Zakładamy, że budowa potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.