Kłajpeda ustanowiła rekord miesięcznych przeładunków w historii portu

Kłajpeda ustanowiła rekord miesięcznych przeładunków w historii portu

21 listopada 2020 | Źródło: Port Kłajpeda
PODZIEL SIĘ

W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku jedyny litewski port morski zdołał nie tylko zmniejszyć deficyt z pierwszej połowy roku, ale także zanotować trend wzrostowy. Firmy portowe w Kłajpedzie przeładowały w październiku 4,7 mln ton. ton ładunku, czyli 16,7 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku. To największe miesięczne przeładunki  w historii portu.

Fot. Port Kłajpeda

„W ostatnim okresie państwo dużo zainwestowało w infrastrukturę portu w Kłajpedzie, a firmy portowe zainwestowały w swoje terminale. Szczególną uwagę przywiązuje się do cyfryzacji, bezpiecznej żeglugi - te aspekty pomagają zapewnić jakość pracy wszystkim zaangażowanym w działalność portową. Inwestycje pozwoliły na utrzymanie przewagi konkurencyjnej nad innymi portami regionu bałtyckiego. Dziś port w Kłajpedzie jest czwartym na wschodnim wybrzeżu Bałtyku i pierwszym portem krajów bałtyckich ”- powiedział Algis Latakas, dyrektor generalny Państwowego Portu Morskiego w Kłajpedzie.

Rekordowy październik pozwolił zrównoważyc deficyt przeładunków w porcie w Kłajpedzie powstały przez ponad pół roku. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy port obsłużył około 1 proc. więcej ładunków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, łącznie 39,23 mln. t. Największy wzrost odnotowano w segmencie ładunków masowych, zwłaszcza produktów rolniczych, liczba ładunków ro-ro w porcie w Kłajpedzie także sukcesywnie rośnie. Obroty ładunków płynnych i drobnicowych pozostają na razie mniejsze niż w nalogicznym okresie roku ubiegłego. Mając na uwadze liczbę przypływających statków, w pierwszych miesiącach tego roku było ich o około 3 proc. mniej, ale były to większe jednostki.