Nieaktywni będą tracić…

Nieaktywni będą tracić…

23 listopada 2020 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Na ostatnich Targach w Szanghaju w listopadzie 2020 roku pojawiła się nowa inicjatywa budowy globalnej formuły wymiany informacji i dystrybucji leków i środków sanitarnych Global Health Link.

Fot. Kurier Kolejowy

To efekt międzynarodowych wniosków przebiegu pandemii covid -19. Inicjatorami są chińskie organizacje wyspecjalizowane w badaniach, wytwórczości i dystrybucji medykamentów: Silk Road Cities Alliance, Silk Road Global Information Co, Shanghai Public Health Clinical Center oraz China Reform Health Management and Services Group. Już w czasie Targów do inicjatywy dołączyli przedstawiciele wielu krajów, organizacji i firm. Pandemia covid -19 w pierwszym kwartale w Chinach a potem w pozostałej części Azji, w drugim w UE i USA a potem na całym świecie pokazała potrzebę wspólnotowych działań, na tyle na ile jest to możliwe koordynacji wymiany wiedzy, współpracy Instytutów i środowisk naukowych zajmujących się wirusami, zdrowotnymi i sanitarnymi wymogami. Budowy nowych kanałów weryfikacji przydatności i skuteczności działań organizacyjnych, wdrażanych procedur i w końcu czytelnych i skutecznych kanałów dystrybucji i organizacji bezpiecznych i terminowych dostaw leków i środków sanitarnych. Otwarta formuła powołania i zapowiadanej działalności Global Health Link od stycznia 2021 roku spotkała się także z aktywną odpowiedzią polskich przedsiębiorców zrzeszonych w Chińsko -Polskiej Izbie Gospodarczej i Izbie Przemysłowo-Handlowej Polska Azja, które od kilku lat konsekwentnie współpracują choćby w ramach Centrum Polska Azja GD Poland- przekształcenia tradycyjnych Centrów Handlowych azjatyckiego kapitału w Wolce Kosowskiej pod Warszawą w Azjatyckie Miasto Biznesu.

Szefowie obu Izb Han Baohua i Janusz Piechociński do inicjatorów działalności Global Health Link skierowali list z deklaracją udziału w przedsięwzięciu polskich przedsiębiorców:

„Szanowni Państwo

Z wielką radością i zainteresowaniem przyjęliśmy w Polsce wiadomość o Waszej inicjatywie zgłoszonej na China International Import Expo w Szanghaju powołania

Global Health Link, którego celem jest ułatwienie przepływu materiałów medycznych na całym świecie. Po światowych doświadczeniach w walce z epidemią covid-19 to cenna i właściwa dla wyzwań współczesnego świata inicjatywa. W Polsce w lutym diaspora społeczności chińskiej i organizacje polskich przedsiębiorców i ludzi kultury organizowały solidarne wsparcie dla Chin a już od marca to Polska i Polacy korzystali ze wsparcia w udostępnieniu chińskiego sprzętu medycznego i materiałów sanitarnych. W dystrybucję na cała Unię Europejską zaangażowało się wiele polskich firm sektora TSL pracujących na Jedwabnym Kolejowym Szlaku. Szczególna role przy wsparciu Ambasady CHRL w Warszawie wypełniły firmy zrzeszone w Izbie Przemysłowo-Handlowej Polska Azja na czele z byłym wicepremierem i ministrem gospodarki w latach 2012-2015 Januszem Piechocińskim i Chińsko -Polska Izba Gospodarcza na czele z Prezesem Hanem Baohua.

Proponujemy, aby obie współpracujące ze sobą od lat Izby w ramach Projektu Centrum Polska Azja zostały Partnerem na Polskę i Europę Centralną Global Health Link. Polska to ponad 40 procent potencjału Europy Centralnej, 6 gospodarka Unii Europejskiej i kluczowy Kraj na Kolejowym Jedwabnym Szlaku Chiny Europa. To w właśnie w Polsce jest od ponad 25 lat największe centrum handlowe chińskiego kapitału (ponad 250 mln dolarów inwestycji) w Unii Europejskiej GD Poland członka obu Izb a szczególną rolę w dystrybucji kanałem e-commerce odgrywają firmy chińskiego kapitału posiadające nowoczesne centra dystrybucyjne MBB i MW Logistics czy polskie ACTION.

O skali możliwości MBB i MW Logistics niech świadczy fakt, ze w tym roku przekroczą wolumen ponad 10 mln paczek wysłanych do odbiorców na rynku niemieckim. GD Poland obok potencjału do wykorzystania ponad 150 tysięcy metrów powierzchni handlowo- wystawienniczej, to 4 tysiące firm i przedsiębiorców działających w bieżącej współpracy na terenie Centrum, to także sklep internetowy, sprawne otoczenie biznesowe i wieloletnia znajomość rynku polskiego i europejskiego pracujących Polsce i UE Chińczyków. Do Centrum GD Poland codziennie przyjeżdża od 10 do 15 tysięcy kupców tradycyjnego handlu z 16 Krajów Europy Centralnej. ACTION to doświadczona giełdowa spółka wyspecjalizowana w sprawnej dystrybucji różnorodnych produktów z wieloletnim doświadczeniem w relacjach z firmami Azji. Partnerem Izby jest polska firma kapitału japońskiego SOHBI CRAFT POLAND, która uruchomiła w szybkim tempie produkcję maseczek a kilka firm kapitału amerykańskiego i koreańskiego mocno zaangażowało się w zaopatrywanie nie tylko polskiej służby zdrowia w medykamenty, sprzęt medyczny i sanitarny.

Wymienione firmy mają już za sobą bardzo dobre doświadczenia w dystrybucji sprzętu medycznego i materiałów sanitarnych w czasie walki pandemią w Europie w 2020 roku. Dodatkowo w obu Izbach funkcjonuje wiele firm zaangażowanych w chińsko- polskie i chińsko -europejskie relacje gospodarcze z wielkim doświadczeniem i sprawnością w procesach certyfikacji, transportowo-logistycznych, obsłudze fitosanitarnej, celnej i finansowej transakcji. Obie Izby gromadzą też firmy dysponujące właściwym potencjałem powierzchni magazynowych. Udostępnią też możliwości promocyjno marketingowe.

Z nadziejami na współpracę czekamy na Waszą odpowiedz

Han Baohua , Janusz Piechociński „

Informując o inicjatywie naszej skierowanej do jej nie tylko chińskich organizatorów polskiej odpowiedzi współdziałania i współpracy chcemy zachęcić polski biznes, także bardzo silny polski sektor Transport Spedycja Logistyka do współtworzenia naszej biznesowej oferty. Trzymajmy rękę na biznesowym pulsie nieaktywni będą tylko tracić a my mamy właściwą wiedzę i potencjał, aby i w tym obszarze skutecznie rywalizować nie tylko w Europie Środkowej.