UTK: Jak wygląda kolejowy ruch międzynarodowy u poszczególnych przewoźników?

UTK: Jak wygląda kolejowy ruch międzynarodowy u poszczególnych przewoźników?

24 listopada 2020 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

Do odwołania wstrzymany jest pasażerski ruch kolejowy przejeżdżający przez zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Ograniczenie to dotyczy pociągów kursujących między Polską a Białorusią, Rosją i Ukrainą. Ruch wewnątrzunijny jest utrzymywany, chociaż część pociągów jest odwołana lub ograniczono ich kursowanie (skrócone relacje, zmienione terminy itp.).

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Koleje Śląskie – pociągi międzynarodowe do Czech i Słowacji kursują zgodnie z rozkładem jazdy;

Koleje Dolnośląskie – do końca bieżącego rozkładu jazdy odwołano kursowanie następujących pociągów międzynarodowych do Czech:

  • na odcinkach Szklarska Poręba Górna – Harrachov oraz Międzylesie – Lichkov;
  • wykonywanych w kooperacji z LEO Express na trasie Praga – Wrocław – Praga;
  • wykonywanych w kooperacji z DB („Pociąg do kultury”) na trasie Berlin – Wrocław – Berlin.

Bez zmian kursują pociągi na trasie Sędzisław – Kralovec, Zgorzelec – Goerlitz i Wrocław – Forst (Laustiz).

PKP Intercity – nadal zawieszone są  pociągi łączące Polskę z Białorusią, Rosją i Ukrainą, w tym tranzytowych np. Moskwa – Paryż. Ograniczono liczbę i terminy kursowania (np. do 2 dni tygodnia) wielu pociągów kursujących na trasie Warszawa / Gdynia – Berlin. Bez zmian kursują pociągi do/z Austrii, Czech, Słowacji i na Węgry.

Od nowego rozkładu jazdy przestanie funkcjonować połączenie międzynarodowe Żilina – Gdynia. Nie ogłoszono ograniczeń dot. kursowania zaplanowanych w nowym rozkładzie jazdy 2020/2021 pociągów międzynarodowych.

POLREGIO – do końca bieżącego rozkładu jazdy odwołano lub ograniczono terminy kursowania części pociągów na trasach: Szczecin – Angermünde – Berlin Gesundbrunnen oraz Szczecin – Löcknitz – Lübeck . Do końca 2020 r. pozostają odwołane połączenia z Białegostoku do Kaunas (Kowna).  Bez zmian kursują pociągi międzynarodowe do/z Niemiec na trasie Żagań – Forst (Lausitz), Kostrzyn – Berlin Ostkreuz.

Pozostali przewoźnicy

Bez zmian kursują pociągi kolei niemieckich do/ze stacji Świnoujście Centrum (linia nie ma połączenia z polską siecią kolejową).

Jakie ograniczenia obowiązują pasażerów w ruchu międzynarodowym?

Czechy – podróżni z Polski co do zasady nie mogą wjeżdżać na terytorium Czech. Wyjątkiem od tej zasady, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m.in.: pracownicy transportu międzynarodowego, obywatele UE i cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały lub długoterminowy na terenie UE, którzy w ciągu 12 h przejeżdżają przez Czechy tranzytem lub podróżują do Czech na okres nieprzekraczający 12 godz. z pilnych powodów zdrowotnych, rodzinnych, biznesowych lub zawodowych, dzieci poniżej 5 roku życia, dyplomaci akredytowani w Czechach, pracownicy transgraniczni, uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym.

Niemcy – w przypadku przyjazdu do Niemiec z obszaru podwyższonego ryzyka (do którego zaliczono Polskę) obowiązują przepisy dotyczące odbycia 10-dniowej kwarantanny oraz dokonania elektronicznego zgłoszenia podróży na portalu www.einreiseanmeldung.de. Elektroniczna rejestracja podróżnych nie dotyczy osób, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, podróżują w ramach ruchu przygranicznego do 24 godz. oraz osób przewożących zawodowo ludzi, towary lub dobra

Słowacja - od dnia 16 listopada 2020 roku obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19 lub muszą się poddać obowiązkowej kwarantannie. Obywatele UE mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji do innego kraju UE w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowanie paliwa na stacjach benzynowych.

Węgry - cudzoziemcy nie mogą wjechać na Węgry w celu prywatnym. Bez ograniczeń może wjechać na terytorium Węgier osoba pełniąca funkcje kierowniczą lub pracownik firmy - podmiotu powiązanego. Służbowy cel podróży należy udowodnić.

Aktualne informacje zawsze warto sprawdzić na stronach MSZ

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Solaris liderem rynku autobusów bateryjnych 2020! Solaris liderem rynku autobusów bateryjnych 2020!
Następny artykuł 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu Kolej Plus. 79 zgłoszonych propozycji spełnia kryteria i cele Programu Kolej Plus.