Koleje Mazowieckie: Niewidoczni kolejarze

Koleje Mazowieckie: Niewidoczni kolejarze

24 listopada 2020 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Trzy osoby na zmianie, siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, nadzoruje ruch średnio 800 pociągów Kolei Mazowieckich, każdego dnia wyjeżdżających na tory Mazowsza. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas prowadzenia ruchu kolejowego, a także sprawne redukowanie negatywnych skutków wszelkich zakłóceń wpływających na realizację założonego rozkładu jazdy we współpracy z zarządcą infrastruktury.

Dyspozytura Kolei Mazowieckich. Fot. Koleje Mazowieckie

To dyspozytorzy. Dla podróżnych niewidoczni, ale to właśnie oni dbają o ich bezpieczeństwo, nieustannie nadzorując ruch pociągów i skutecznie zarządzając sytuacjami kryzysowymi, by jak najbardziej zminimalizować ich negatywne skutki i przywrócić ruch pociągów zgodny z rozkładem jazdy. Oprócz tego dyspozytorzy organizują także zastępczą komunikację autobusową, gdy pociąg z różnych przyczyn nie może kontynuować jazdy. Redukują opóźnienia zgodnie z zasadami techniki ruchu kolejowego, gdy wystąpią ograniczenia w możliwości korzystania z linii kolejowych.

Każdy dyżur w Dyspozyturze jest inny. Nigdy nie wiadomo, co przyniesie dzień. Pomimo wielu procedur, które pomagają zarządzać utrudnieniami w ruchu pociągów, zdarzają się sytuacje nigdy dotąd niespotykane i nietypowe. Dlatego w tej służbie niezmiernie są ważne, oprócz dużej wiedzy ogólnokolejowej, takie umiejętności jak: pomysłowość, skuteczność i umiejętność pracy w zespole. Ponadto trzeba być bardzo odpornym na stres.

W Dyspozyturze Spółki zatrudnionych  jest szesnastu dyspozytorów: pięć pań i jedenastu panów. Niektórzy z nich pracują już ponad  20, 30 a nawet ponad 40 lat na kolei. Mimo że ta służba nie jest łatwa, większość z dyspozytorów nie wyobraża sobie siebie w innej pracy.

- Może to zasługa adrenaliny i tej niesamowitej atmosfery. Każda służba jest inna i niepowtarzalna. Cieszę się, że współpracuję nie tylko z wybitnymi fachowcami, ale także świetnymi osobami, z którymi także po służbie jesteśmy kolejową rodziną -  mówi Jolanta Drewnik, dyspozytor KM.

Dodatkowo ich pracę wspierają Dyspozytorzy Sekcji, którzy dbają o zapewnienie odpowiedniej obsady drużyn pociągowych, nadzorują wykonywane przez nich obowiązki, reagują na wszelkie nietypowe sytuacje, a to wszystko po to, aby pasażer w codziennej podróży czuł się jak najbardziej komfortowo i bezpiecznie dotarł do celu.

 

Wszystkim Kolejarzom, także tym niewidocznym, z okazji Święta Kolejarza składamy najserdeczniejsze życzenia.