Perspektywa wzrostu przeładunków w terminalach w Grodnie

Perspektywa wzrostu przeładunków w terminalach w Grodnie

25 listopada 2020 | Źródło: Koleje Białoruskie / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W zakładzie Grodno Baranowicze - Towarowe Centrum Logistyki Transportu (BGTsTL) Oddziału Baranowiczów Białoruskich Kolei nabierają tempa przeładunki pociągów kontenerowych jadących w kierunku Chiny - UE - Chiny w ramach Inicjatywy Pasa i Drogi.

Fot. Koleje Białoruskie

Pierwszy pociąg składający się z 42 40-stopowych kontenerów z ładunkiem drobnicowym (przemysł lekki, elektronika) przejechał przez przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica Białostocka na początku października. Na stacji załadunkowej Bruzgi pracownicy zakładu produkcyjnego przeładowywali kontenery na platformy montażowe o skrajni 1435 mm w celu dalszego transportu do Duisburga w Niemczech. W ciągu zaledwie miesiąca obsłużyli sześć pociągów, a w przyszłości planują osiem pociągów (tylko w jedną stronę).

Na terenie Centrum Logistyki znajdują się trzy terminale przeładunkowe: oprócz Bruzg znajdują się tam również Auls i Łosośno, w których wykonywana jest szeroka gama operacji. Znaczną część całkowitego wolumenu stanowią ładunki masowe, w szczególności wióry drewniane, które dostarczane są głównie do terminalu w Bruzgach. Tylko w zeszłym miesiącu 29 pociągów (ponad 30 tys. ton) zostało przeładowanych do wagonów o rozstawie 1435 mm do polskich konsumentów. Należy zauważyć, że rośnie wolumen eksportu produktów obróbki drewna z Białorusi do Polski. We wrześniu w Łosośnie załadowano również zrębki.

Fot. Koleje Białoruskie

Największym klientem Auls jest firma Belagrofert LLC, która dostarcza nawozy mineralne na Ukrainę. W przyszłości planowane jest zorganizowanie przeładunku nasion lnu na terminalu Auls na terenie krytego magazynu. Dostarczane są z Kazachstanu w różnych kontenerach: small bag, big bag, a także luzem. Zadanie polega na załadowaniu roślin oleistych do big bagów (miękkich pojemników z tkaniny polipropylenowej z uszami do podnoszenia), a następnie wysłaniu tych produktów do konsumentów. Do załadunku służą specjalne instalacje ślimakowe i urządzenia napełniające, dzięki którym nasiona są pakowane w miękkie pojemniki, a potem tymczasowo umieszczane w zadaszonym magazynie.

W najbliższym czasie na terminalu Bruzgi priorytem będzie zwiększenie ilości operacji załadunku i rozładunku do ok. 400 tys. ton rocznie, a na terminalu Auls poszerzenie asortymentu ładunków o pellet paliwowy.

W chwili obecnej zakład Grodno Baranowicze Towarowe Centrum Logistyki Transportu (BGTsTL) Oddziału Baranowiczów Białoruskich Kolei w pełni zaspokaja potrzeby lokalnych przedsiębiorstw w zakresie załadunku i rozładunku towarów przewożonych kolejową magistralą. Od początku roku na trzech terminalach zakładu produkcyjnego w Grodnie przeładowano ponad 400 tys. ton różnych ładunków.

Pracochłonne procesy wymagają nowoczesnego specjalistycznego sprzętu. Wyposażenie terminali obejmuje dziewięć elektrycznych suwnic bramowych o różnym udźwigu, suwnicę manipulacyjną, dwie maszyny Caterpillar, cztery małe ładowarki, a także dwie ładowarki Amkodor.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Solaris dostarcza elektryczne autobusy szkolne Solaris dostarcza elektryczne autobusy szkolne
Następny artykuł  Życzenia z okazji Święta Kolejarza -film zrealizowany przez Urząd Transportu Kolejowego Życzenia z okazji Święta Kolejarza -film zrealizowany przez Urząd Transportu Kolejowego