Koleje Ukraińskie uzgadniają umowę o dopuszczeniu prywatnych lokomotyw do pracy na kolei.

Koleje Ukraińskie uzgadniają umowę o dopuszczeniu prywatnych lokomotyw do pracy na kolei.

27 listopada 2020 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zarząd Kolei Ukraińskich (UZ) zatwierdził porozumienie o dopuszczeniu prywatnych lokomotyw do pracy na kolei. Mowa o realizacji pilotażowego projektu, który pozwoli prywatnym lokomotywom poruszać się po wydzielonych liniach kolei publicznych.

Fot. Firma Produkcji Lokomotyw Sp. z o.o.

„Koleje Ukraińskie uzgodniły porozumienie w sprawie dopuszczenia prywatnych lokomotyw do pracy na kolei. I czekamy na pierwsze prywatne firmy, które wjadą na tory UZ. Spodziewam się, że umowa zostanie podpisana jak najszybciej" - powiedział Minister infrastruktury Ukrainy Władysław Kryklij.

Pierwszym uczestnikiem eksperymentu była Ukraińska Firma Produkcji Lokomotyw Sp. z o.o. ("Украинская локомотивостроительная компания"), która od razu będzie obsługiwać prywatne lokomotywy na 9 odcinkach kolejowych zachodniej Ukrainy.

„Umowa z UZ miała zostać podpisana 7 października, ale tak się nie stało. Jeśli stanie się to za miesiąc, to na podpisanie przepisów z kolejami (południowo-zachodni i Lwów) potrzebne będą kolejne 1-2 miesiące. minie rok. Konieczne jest przedłużenie eksperymentu o kolejne dwa lata, do 2023 r. - powiedział w październiku Władymir Krot, dyrektor techniczny Ukraińskich Lokomotyw.

Według Vladislava Krikliya selekcja uczestników do udziału w projekcie pilotażowym trwa, a zainteresowanie ze strony rynku było duże. „Dzięki niemu będziemy mogli przetestować funkcjonowanie rynku kolejowego w warunkach kilku przewoźników kolejowych. Pozwoli to również na wypracowanie technicznych i technologicznych cech dostępu do infrastruktury kolejowej oraz zbadanie zagrożeń w organizacji bezpieczeństwa ruchu podczas eksploatacji pociągów prywatnych na publicznej sieci kolejowej - powiedział minister.

Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury kontynuuje realizację planu stworzenia konkurencyjnego rynku przewozów kolejowych. Rozwój takiego rynku, likwidacja monopolu UZ i stworzenie równego dostępu do infrastruktury kolejowej to także jedno z obowiązków Ukrainy wynikających z Układu Stowarzyszeniowego z Unią Europejską.