Pierwszy z Vectronów w nowej malaturze Orlen Unipetrol trafił już do przewoźnika.

Pierwszy z Vectronów w nowej malaturze Orlen Unipetrol trafił już do przewoźnika.

21 grudnia 2020 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czeski przewoźnik Unipetrol Doprava wchodzący w skład Grupy Unipetrol, której właścicielem jest ORLEN odebrał pierwszą z czterech zamówionych pod koniec sierpnia lokomotyw VECTRON. Od turkusu do czerwonego to najnowszy Vectron, który prezentuje zapowiadany rebranding czeskiej spółki-córki Orlenu.

Fot. Jakub Skoupy

Unipetrol Doprava kontynuuje stopniową rozbudowę potencjału transportowego i modernizację parku lokomotyw. W sierpniu tego roku zdecydowała się na zakup czterech kolejnych interoperacyjnych lokomotyw Siemens Vectron MS od Siemens Mobility. Pierwsza z nowo zamówionych lokomotyw została przekazana przez producenta  w dniu 21 grudnia br. Pozostałe trzy zostaną przekazane w przyszłym roklu. Zakup jest częścią strategicznej inwestycji, w którą Unipetrol Doprava zainwestował od 2017 roku setki milionów koron.

Przewoźnik zakupił lokomotywy elektryczne o mocy 6400kW, mogące poruszać się z prędkością maksymalną 160 km/h. Lokomotywy będą prowadziły pociągi z cysternami. Wszystkie cztery lokomotywy będą mogły być eksploatowane także w Polsce, na Słowacji, w Niemczech i Austrii. Zostaną fabrycznie wyposażone w pokładowy system ETCS. 

Unipetrol Doprava jest jednym z głównych przewoźników kolejowych w Czechach i wraz z partnerami umownymi zapewnia również przewozy do krajów sąsiednich. Oferuje szeroki wachlarz usług na rynku kolejowym. Oprócz transportu produktów chemicznych skupia się również na spedycji, wynajmie wagonów, usługach naprawczych i porządkowych oraz doradztwie. Jej klientami są nie tylko członkowie międzynarodowej grupy ORLEN, ale także niezależne firmy, w tym najwięksi spedytorzy kolejowi, zagraniczni przewoźnicy oraz zakłady chemiczne niepowiązane z holdingiem.

Grupa Unipetrol to największa firma rafineryjno-petrochemiczna w Czechach. Koncentruje się na przetwórstwie ropy naftowej oraz produkcji, dystrybucji i sprzedaży paliw i produktów petrochemicznych - w szczególności tworzyw sztucznych i nawozów. We wszystkich tych obszarach jest jednym z głównych graczy na rynku czeskim i środkowoeuropejskim. Grupa Unipetrol obejmuje rafinerie i zakłady produkcyjne w Litvínovie i Kralupach nad Vltavou, spółkę Paramo pod marką Mogul w Pardubicach i Kolinie, spółkę Spolana w Neratovicach oraz dwa ośrodki badawcze w Litvínovie i Brnie. Unipetrol obejmuje również sieć stacji benzynowych Benzina w Czechach i na Słowacji. Benzina to największa sieć w Czechach z 417 stacjami. Unipetrol to jedna z największych firm w Czechach pod względem obrotów. W 2019 roku sprzedaż wyniosła 129 miliardów CZK, zatrudnia ponad 4800 osób.