Bombardier dostarczy 205 nowych wagonów kolejowych dla sieci SkyTrain w Vancouver

Bombardier dostarczy 205 nowych wagonów kolejowych dla sieci SkyTrain w Vancouver

22 grudnia 2020 | Źródło: Bombardier Transportation
PODZIEL SIĘ

Bombardier Transportation podpisał kontrakt z TransLink na 205 nowych wagonów dla sieci SkyTrain w Vancouver. Nowoczesne 5-wagonowe pociągi zapewnią dodatkową przepustowość, która zaspokoi obecne i przyszłe potrzeby transportowe regionu. Kontrakt ma wartość 721 milionów CAD (565 milionów USD, 461 milionów euro) i obejmuje opcje dostawy nawet 400 dodatkowych wagonów.

Fot. Bombardier Transportation

Nowe wagony są projektowane przez zespoły w północnoamerykańskiej siedzibie firmy Bombardier Transportation w St-Bruno w prowincji Quebec oraz w obiektach firmy Bombardier w Kingston w prowincji Ontario. Wagony będą montowane i testowane w Kingston, a następnie dalej testowane i uruchamiane przez pracowników Bombardier w Metro Vancouver.

Bombardier dostarcza rozwiązania transportowe do Greater Vancouver od 1986 roku, projektując i dostarczając oryginalny system SkyTrain, wszystkie systemy elektryczne i mechaniczne do jego rozszerzenia w 2002 roku oraz trzy generacje zautomatyzowanych pojazdów (Mark I, II i III). Nowe pociągi będą miały przeprojektowany kokpit, ulepszone wnętrza z wygodnymi siedzeniami, miejsce na wózki inwalidzkie, miejsca dla rowerów i nowoczesne wyświetlacze informacyjne.

Umowa ta została podpisana po zakończeniu dostaw 56 wagonów Innovia Metro 300 na zamówienie z 2018 roku. Nowy zakup jest największym w historii operatora, nie tylko zastąpi starzejącą się flotę, ale ma również na celu rozbudowę sieci w najbliższej przyszłości. Na początku 2021 roku planowane jest rozpoczęcie budowy podziemnego odcinka o długości 5,7 km przedłużającego linię Millenium. Będzie również rozważany projekt budowy lekkiej linii metra SkyTrain o wartości 2,9 miliarda dolarów.