Przyszedł czas na ostatni odcinek A2 na wschód od Warszawy, od Białej Podlaskiej do granicy państwa

Przyszedł czas na ostatni odcinek A2 na wschód od Warszawy, od Białej Podlaskiej do granicy państwa

30 grudnia 2020 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury / GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy projektu budowlanego 32 km odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

Na północ od przebudowanej w 2009 roku obwodnicy Białej Podlaskiej powstanie węzeł autostradowy. Fot. Krzysztof Nalewajko /GDDKiA

- Jesteśmy zdeterminowani, aby wybudować autostradę A2 w pełnym jej przebiegu, czyli do granicy państwa. Ostatnie lata są dobrym czasem dla każdego, komu zależy na powstaniu tej ważnej drogi. Latem oddaliśmy do użytku odcinek między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Rozpoczęła się realizacja odcinków między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. W przetargu na realizację znajduje się autostrada A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Dzisiaj pora na kolejny krok: szukamy wykonawcy projektu budowlanego dla odcinka od Białej Podlaskiej do granicy. Po jego otrzymaniu ogłosimy przetarg na budowę - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Konsekwentnie realizujemy nasze plany, czego dowodem jest kolejny przetarg.  W sierpniu oddaliśmy do ruchu 15 km A2 na wschód od Warszawy. W drugiej połowie 2023 r. kierowcy będą mogli korzystać z kolejnych prawie 25 km, które obecnie są w realizacji. Na kolejne ponad 75 km autostrady toczą się postępowania przetargowe. Wykonawca, który zaoferuje najkorzystniejszą ofertę w ogłoszonym dziś przetargu, przybliży nas do budowy ostatnich 32 kilometrów. – powiedział Tomasz Żuchowski p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Źródło: GDDKiA

A2 po nowym śladzie

Przetarg na wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dotyczy 32 km fragmentu A2 na odcinku od węzła Biała Podlaska do granicy państwa z Białorusią. Nowa trasa będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu oraz rezerwę pod dobudowę trzeciego pasa. W ramach dokumentacji zaprojektowany zostanie węzeł drogowy Dobryń oraz parking buforowy dla pojazdów ciężarowych oczekujących na odprawą celną na terminalu Koroszczyn, do wykorzystania w przypadku dużej kolejki na przejściu granicznym w Kukurykach.

Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego.Termin składania ofert został wyznaczony na 3 lutego 2021 r., a podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na maj 2021 r.

A2 od węzła Lubelska do granicy państwa

W sierpniu 2020 r. do ruchu został oddany ponad 15 km odcinek A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego. Wiosną tego roku zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W grudniu 2020 roku GDDKiA wybrała  najkorzystniejszą ofertę w przetargu na projekt i budowę odcinka A2 węzeł Groszki - węzeł Gręzów. W toku są postępowania przetargowe dla czterech kolejnych odcinków pomiędzy węzłami Siedlce Zachód i Biała Podlaska.

A2 Łódź - Warszawa zyska dodatkowy pas ruchu

W województwie łódzkim i mazowieckim trwa opracowywanie elementów koncepcji programowej poszerzenia autostrady A2 na długości ok. 89 kilometrów o dodatkowy pas ruchu. Równocześnie Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska w Łodzi i Warszawie prowadzą postępowania administracyjne w sprawie wydania decyzji środowiskowych w tym zakresie.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu.

Dalszym etapem, po zapewnieniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w systemie Projektuj i buduj. Zakłada się, że budowa potrwa około dwóch lat i będzie prowadzona pod ruchem, czyli bez wyłączenia odcinka z użytkowania. Zakończenie prac przewiduje się w drugiej połowie 2025 r.