Na wiosnę dostępne będą dla pasażerów nowe przystanki kolejowe w aglomeracji łódzkiej

Na wiosnę dostępne będą dla pasażerów nowe przystanki kolejowe w aglomeracji łódzkiej

11 stycznia 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W marcu oddany będzie do użytku podróżnym przystanek kolejowy Łódź Andrzejów Szosa na linii Łódź Widzew - Łódź Olechów. Na wiosnę zaplanowano także udostępnienie przystanków Łódź Warszawska, Radogoszcz Wschód i Retkinia. Mieszkańcy korzystają już z reaktywowanych przystanków na Olechowie. Wartość inwestycji przekracza 51 mln zł.

Łódź Andrzejów Szosa. Fot. PKP PLK

Po 20 latach będzie można korzystać z przystanku Łódź Andrzejów Szosa. Odnowione perony zapewnią lepszą komunikację i dogodne przesiadki we wschodniej części miasta m. in. mieszkańcom łódzkiego Andrzejowa oraz Andrespola i Bedonia.

Na peronach ułożono nową nawierzchnię i wybudowano dogodne dojścia dostosowane m. in. dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Do marca dla podróżnych będą przygotowane wiaty, ławki, jasne oświetlenie, a także czytelne oznakowanie i gabloty z rozkładami jazdy. Bezpieczeństwo zapewni wyremontowane wygrodzenie. Prace rozpoczęły się na przełomie listopada i grudnia br. Zadanie o wartości ok. 250 tys. zł jest finansowane ze środków PLK.

Trwają prace na przystanku Łódź Andrzejów Szosa. FOT PKP PLK

Dzięki inwestycjom PKP PLK kolej systematycznie zwiększa swoją ofertę komunikacyjną dla mieszkańców aglomeracji łódzkiej. Od grudnia podróżni i mieszkańcy na trasie Łódź Widzew - Zgierz korzystają z nowego przejścia podziemnego i windy na przystanku Łódź Stoki. Jest dodatkowe dojście do peronu na przystanku Łódź Arturówek. W Łodzi Marysinie od sierpnia pasażerowie korzystają z drugiego peronu z pochylnią dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Mijanka zwiększyła przepustowość jednotorowej linii kolejowej Łódź Widzew - Zgierz.

Z projektu RPO woj. łódzkiego o wartości 49,3 mln zł PLK wybudowały 3 nowe przystanki: Łódź Warszawska i Łódź Radogoszcz Wschód na linii Łódź Widzew - Zgierz oraz Łódź Retkinia na odcinku Łódź Kaliska - Łódź Lublinek. Są nowe perony, wiaty i ławki, oświetlenie. Zamontowano czytelne oznakowanie oraz infokioski i wyświetlacze systemu dynamicznej informacji pasażerskiej. W marcu przystanki zostaną oddane do użytku.

Łódź Marysin. Fot. Rafał Wilgusiak / PKP PLK

Od grudnia 2019 r. na linii Łódź Widzew - Łódź Olechów mieszkańcy korzystają z wyremontowanych przystanków Łódź Olechów Wschód, Łódź Olechów Zachód oraz Łódź Olechów Wiadukt. Przystanki zapewniają m.in. dogodne podróże pracownikom zatrudnionym na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Olechowie. Wartość prac ze środków PLK to ok. 1,5 mln zł