Captrain Polska pozyskał lokomotywę Gama Marathon

Captrain Polska pozyskał lokomotywę Gama Marathon

11 stycznia 2021 | Źródło: Captrain Polska
PODZIEL SIĘ

Pod koniec ubiegłego roku Captrain Polska rozpoczął współpracę z firmą Rail Capital Partners, w efekcie czego wydzierżawił wyprodukowaną przez PESA Bydgoszcz lokomotywę Gama Marathon 111Ed-018. Jest to lokomotywa dedykowana do transportu intermodalnego, pozyskana przez Captrain  w ramach projektu intermodalnego dofinansowanego przez CUPT. Spółka jest przekonana, że dzięki silnikowi dojazdowemu, w który wyposażony jest ten model lokomotywy nastąpi optymalizacja kosztów oraz znaczącą poprawi się jakość i terminowość dostaw. Lokomotywa już w dniu odbioru tj.15 grudnia poprowadziła swój pierwszy pociąg intermodalny z Frankfurtu do Brzegu Dolnego.

Fot. Captrain Polska

Lokomotywa 111Ed Marathon jest pierwszym modelem z rodziny Gama. Konstrukcja lokomotywy rozpoczęła się na początku 2012 roku, a po raz pierwszy zaprezentowana została 18 września na targach InnoTrans 2012 w Berlinie. Pierwsze jazdy próbne odbyły się w październiku 2012 na stacji Bydgoszcz Wschód Towarowa i następnie na liniach do Inowrocławia, Poznania i Zduńskiej Woli Karsznic. Testy lokomotywy obejmjące między innymi zachowanie lokomotywy przy jeździe luzem i przy różnych obciążeniach trwały do 25 listopada 2012. Od listopada do grudnia 2012 roku Gama była testowana na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, gdzie podczas prób osiągnęła prędkość 173 km/h.

Po pomyślnym zakończeniu prób dopuszczona została czasowo do prowadzenia pociągów pasażerskich z prędkością do 160 km/h i towarowych do 140 km/h. Lokomotywa jest 4-osiową jednostką elektryczną o mocy 5600 kW, zasilaną napięciem 3 kV DC. Dodatkowo zamontowano pomocniczy silnik spalinowy mocy 405 kW (Caterpillar) sprzęgnięty z prądnicą prądu stałego o mocy 420 kW.

Przy jeździe na silniku spalinowym maksymalna prędkość eksploatacyjna wynosi 40 km/h (w czasie testów bez wagonów udało się uzyskać 76 km/h) . Pojemność zbiornika paliwa to 1000 litrów. Proces przestawienia się pojazdu z zasilania elektrycznego na spalinowy trwa 5 minut.