Alstom podpisał Memorandum dotyczące projektu i budowy pierwszego systemu metra w Belgradzie

Alstom podpisał Memorandum dotyczące projektu i budowy pierwszego systemu metra w Belgradzie

22 stycznia 2021 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom podpisał Memorandum of Understanding (MoU) z rządem Serbii w sprawie budowy pierwszej linii przyszłego metra w Belgradzie. Zgodnie z planowanym kontraktem Alstom dostarczy pociągi metra, infrastrukturę i cyfrowe rozwiązania do sterowania pociągami. Budowa nowej sieci metra ma się rozpocząć pod koniec tego roku, do czasu podpisania umowy z odpowiednimi władzami serbskimi.

 

Podpisanie Memorandum. Fot. Alstom

Nowy system transportowy zapewni podstawy dla prawdziwie zrównoważonej mobilności w gęsto zaludnionej stolicy Serbii, szybko przyczyniając się do zmniejszenia zatorów drogowych.

Planowane pierwsze dwie linie Metra w Belgradzie. Źródło: en.wikipedia.org

Pierwsze dwie linie będą miały łącznie około 42 kilometry - pierwsza 22 kilometry, druga prawie 20. Pierwsza linia będzie przebiegać wzdłuż rzeki Sawy, przecinając centrum Belgradu, łącząc obszar Makisko Polje w południowej części miasta, z dzielnicą Mirijevo na północnym wschodzie. Druga linia połączy stację kolejową Zemun przecinając Nowy Belgrad, z dzielnicą Mirijevo, gdzie połączy się z pierwszą linią.

„Jesteśmy niezmiernie dumni, że rozwiązania Alstom będą wykorzystane przy budowie metra w Belgradzie, które jest bardzo ważnym projektem infrastrukturalnym na Bałkanach. Projekt ten znacznie poprawi ofertę transportową dla mieszkańców Belgradu i potwierdzi wiodącą rolę Alstom w rozwiązaniach metra i zapewni pasażerom najwyższą jakość ”- mówi Antonio Moreno, dyrektor zarządzający Alstom na Europę Środkową i Wschodnią.

Alstom jest światowym liderem w dziedzinie zintegrowanych rozwiązań miejskich, szczycąc się pełnym portfolio możliwości i technologii służących do budowania efektywnego systemu transportu miejskiego, a także know-how i zasobami potrzebnymi do wdrażania rozwiązań pod klucz: od taboru i infrastruktury po sygnalizację i systemy informacyjne i konserwację. Referencje Alstom obejmują systemy metra dla Dubaju, Rijadu, Hanoi, Montrealu, Tajpej, Panamy i Singapuru. Alstom sprzedał ponad 17 000 wagonów Metropolis, działających w 55 miastach na całym świecie i przewożących codziennie 30 milionów pasażerów.