Kolei Absurdu. Ważne pociągi omijają główną stację i zatrzymują się za miastem.

Kolei Absurdu. Ważne pociągi omijają główną stację i zatrzymują się za miastem.

23 stycznia 2021 | Autor: Tomasz Kapica | Źródło: nto.pl
PODZIEL SIĘ

Kędzierzyn-Koźle przez lata zwany był miastem kolejarzy. To tu znajduje się jedna z największych stacji w tej części kraju i jeden z najważniejszych węzłów kolejowych. Tymaczasem kilka składów PKP Intercity przejeżdża teraz przez Kędzierzyn-Koźle, ale część podróżnych o tym nie wie. Omijają główną stację i zatrzymują się na rozlatującym się przystanku Kędzierzyn-Koźle Azoty. Spółka tłumaczy, że inaczej się nie da. Według niej informacja o tym, gdzie można wsiąść i wysiąść, jest wystarczająca.

Kolei Absurdu. Ważne pociągi omijają główną stację i zatrzymują się za miastem.
Fot. nto.pl /Tomasz Kapica

Aktualnie przez to miasto przejeżdżają ważne dalekobieżne pociągi PKP Intercity, takie jak IC Pilecki, IC Halny czy IC Szyndzielnia. Można nimi dojechać nad morze, do Zakopanego, Białegostoku, Warszawy i wielu innych miast. Sęk w tym, ze nie zatrzymują się na stacji "Kędzierzyn-Koźle".

Pociągi Intercity Pilecki, Szyndzielnia i Halny zatrzymują się na rozlatującym się przystanku Kędzierzyn-Koźle Azoty. Położony jest kilka kilometrów za centrum miasta, w pobliżu zakładów azotowych. Znajduje się na granicy gmin Kędzierzyn-Koźle i Bierawa. Spółka PKP Intercity tłumaczy, że jest to związane z faktem modernizacji stacji głównej w Kędzierzynie-Koźlu.

Stacja Kedzierzyn-Koźle Azoty. Fot. nto.pl / Tomasz Kapica

- Ze względu na prowadzoną przez PKP PLK modernizację stacji Kędzierzyn Koźle od listopada 2020 roku nie ma możliwości przejazdu przez stację przy krawędziach peronowych (umożliwiających wsiadanie / wysiadanie podróżnych) dla pociągów z/w kierunku stacji Kuźnia Raciborska (linia 151) - przekazała redakcji Nowej Trybuny Opolskiej (nto.pl) Anna Zakrzewska, rzecznik PKP Intercity. - Pociągi Halny, Szyndzielnia i Pilecki przejeżdżają przez Kędzierzyn po układzie torów towarowych z postojami handlowymi na przystanku Kędzierzyn Koźle Azoty.

Stacja Kedzierzyn-Koźle Azoty. Fot. nto.pl / Tomasz Kapica

Mieszkańcy mówią, że w takiej sytuacji potrzebna jest kompleksowa informacja, której ich zdaniem zabrakło. Tak samo uważają na forach pasjonaci kolei, którzy także zwrócili uwagę na problem. PKP tłumaczy jednak, że informacja na ten temat jest wystarczająca.

- W internetowej wyszukiwarce połączeń, po wprowadzeniu stacji Kędzierzyn Koźle, pojawia się komunikat o odjazdach niektórych pociągów z przystanku Kędzierzyn Koźle Azoty. Informacje o pociągach Halny, Szyndzielnia, Pilecki umieszczone są na plakatowych rozkładach jazdy na przystanku Kędzierzyn Koźle Azoty - przekazała pani rzecznik.

 

Dziękujemy redakcji portalu nto.pl za udostepnienie materiału i zdjęć.